Tech László Ferenc 2020. július. 04. 17:00

Vékony, két képernyője van és 7-8 órán át bírja: teszten az Asus új notebookja

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A tajvani gyártó új felsőkategóriás hordozható számítógépe kompakt méretben vonultat fel komoly tudást, ráadásul kijelzőből – mondhatni, már tradicionálisan – kettő található benne. Kipróbáltuk az új ZenBook 15-öt.

2016-ot írtunk, amikor az Apple előrukkolt első olyan notebookjával, melyben a hagyományos kijelző alatt egy vékonyka második kiegészítő képernyő is helyet kapott. Ez a Touch Bar névre keresztelt és a MacBook Próban debütált megoldás bőven kapott hideget és meleget a tesztelőktől, illetve a felhasználóktól. De felfigyeltek rá az iparág szereplői is, és az Asus úgy döntött, hogy egy az Apple-énél sokkal nagyobb tudású második kijelzőt honosít meg a hordozható számítógépein.

Ez lett a ScreenPad, mely nem más, mint egy a klaviatúra alatti tapipadba integrált multifunkcionális kijelző. Az új megoldást először egy non-plus-ultra kategóriás Asus ZenBook Próban próbáltuk ki, majd pedig azt is megnéztük, hogy mit tud a gyakorlatban a Asus ZenBook Pro Duo billentyűzet fölé szerelt hatalmas kiegészítő kijelzője. Most pedig egy ScreenPad 2.0-val felszerelt kompakt Asus ZenBookot vizsgáltunk meg közelebbről.

László Ferenc

Minek a mérete a lényeg?

"A világ legkompaktabb 15 colos laptopja ScreenPad 2.0-ával" – állítja az Asus, ami nem túl nagy produkció, hiszen rajta kívül senki más nem szereli ezt a fajta extra kijelzőt a notebookjaiba. Az említett kijelentés mégis több egyszerű marketingszövegnél, mert az új ZenBook 15 ténylegesen nagyon kis méretű, még ha összességében talán nem is a világ legkisebb 15 colos hordozható masinája.

Az UX534 típusjelzésű készülék 12 százalékkal kisebb, mint közvetlen elődje, az UX533. A 35,4x22 centiméter felületű gép alig 18,9 milliméter vastag. A matt kijelzős kivitel tömege 1,55 kilogramm, a nálunk vendégeskedett fényes változat pedig ennél 0,1 kilogrammal nyom többet a mérlegen.

László Ferenc

Érdemes kézbe is venni az újdonságot, mert könnyen lehet, hogy ezt követően akkor is simán bevállalunk egy ilyen 15,6 colos notebookot, ha eredetileg 14 colos méretben gondolkodtunk. És ez elsősorban annak köszönhető, hogy a kijelző körüli kávák nagyon-nagyon vékonyak.

A királykék fényezésű fémházas új ZenBook megfelel a MIL-STD-810G katonai szabvány előírásainak, és bár nem próbáltuk ki, a gyártó ígérete szerint minden további nélkül elvisel egy véletlen leejtést, illetve az sem jelenthet problémát, ha téli zimankóban vagy nyári kánikulában használjuk. Az egész kialakítás nagyon masszívra sikeredett, ezenkívül a felhasznált anyagok-, illetve az összeszerelés minőségére sem lehet panaszunk.

László Ferenc

Felszereltség

Az első és a hátsó élek teljesen csupaszok. Baloldalt sincs túl nagy élet, ide ugyanis csak egy szellőzőnyílás, egy jack dugalj, valamint egy USB-A csatlakozó aljzat került. Utóbbi USB 3.1 Gen 1 kompatibilis, szemben az ellentétes oldalra került társával, mely USB 3.1 Gen 2 támogatása révén kétszer nagyobb adatátviteli sebességet biztosít.

Kapunk továbbá egy hasonlóan gyors szimmetrikus USB-C portot is. Azért kár, hogy ezen keresztül nem tölthető a megfáradt akkumulátor, erre ugyanis csak a köralakú egyedi töltőcsatlakozón keresztül van lehetőség. A HDMI-port teljes méretű, tehát nincs szükség hozzá adapterre. Ezeken kívül két működésjelző LED és egy kártyaolvasó is található a közelében.

László Ferenc

Negatívum, hogy az SD-kártyának több mint a fele kilóg a slotból, mert egy hordozható gép esetében az ilyesmi könnyen kártyasérüléssel (eltöréssel) járhat. Azért sem jár piros pont, hogy az Ethernet-port kimaradt a gépből, viszont legalább az USB-re dugható adapterről gondoskodott a gyártó. Ujjlenyomat-szenzor nincs és a Thunderbolt 3-támogatásról is le kell mondanunk.

A négy kis gumilábon álló notebook hátsó része a szétnyitást követően 3 fokban elemelkedik az asztaltól. Ez egyrészt kényelmesebb gépelési pozíciót ad, másrészt a hűtés és az amúgy nem túl sok basszussal szolgáló hangszórók hatékonyságán is javít. A kijelző és a billentyűzet maximum 145 fokos szöget zárhat be egymással.

László Ferenc

Dupla kijelző

A NanoEdge, vagyis minimális kávavastagságú kijelző 15,6 colos képátlójú és 16:9-es képarányú. Érintésérzékenységet nem kapunk, ellenben 3840x2160 pixeles 4K felbontást igen. Utóbbinak köszönhetően még közvetlen közelről nézve is elképesztően jó a képminőség. Aki faragna kicsit az árcédulán, annak normál felhasználásra bőven elég lesz az alapáras 1920x1080 pixeles Full HD panel is.

A Full HD változat rendelhető matt és fényes kijelzővel is, a 4K viszont csak fényes változatban készül, melynek hátránya az erős tükröződés. A 4K felbontás kiszolgálása ezenkívül jobban igénybe veszi a mögöttes hardvert, ami miatt a fogyasztás 10-20 százalékkal nagyobb lehet. A fényerő átlagosnak mondható, a betekintési szögek hatalmasak.

A jobboldalt kompakt numerikus billentyűzetet is magába foglaló háttérvilágításos klaviatúra teljes méretű és 1,4 milliméteres mozgástávú gombokat kapott – nehezen tudunk belekötni. Alatta található a 13x6,7 centiméteres touchpad, melynek alsó része dupla nyomógombként funkcionál.

László Ferenc

Az F6 gomb lenyomásával kelthető életre a tapipadba rejtett kiegészítő kijelző. A 2160x1080 pixeles felbontású ScreenPad 2.0 mérete az elődhöz képest 5,5-ről 5,65 colra nőtt – miközben a fejlesztőknek sikerült némileg csökkenteniük a panel fogyasztását. Bekapcsolt második kijelzővel tapasztalataink szerint mintegy 10-15 százalékkal csökken az üzemidő. Ha fogytán a töltöttség, akkor a kis panel fényerejének, illetve felbontásának csökkentésével javíthatunk a helyzeten.

A négyujjas gesztusokat támogató kiegészítő kijelzőn megjeleníthető például a számológép, a Spotify kezelőfelülete, vagy például az Office különböző eszközei. Lehetőség van arra, hogy egy a főkijelzőn használt alkalmazást (chatablak, videó stb.) áthúzzunk a kis panelre, és fordítva, valamint remekül használható virtuális gyorsgombokat, illetve fejlett kézírásfelismerést is kapunk.

A touchpad és a kiegészítő kijelző üzemmódok között bármikor gyorsan válthatunk, ez jó. Az viszont negatívum, hogy a csuklótámasz és az enyhén süllyesztett panel találkozása mágnesként gyűjti magához az onnan nehezen eltávolítható port. Az Asus Sync támogatás megszűnt, mert vélhetően kevesen használták ki a lehetőséget, hogy okostelefonjuk kijelzőképét a ScreenPaden is meg lehet jeleníteni.

László Ferenc

Sebesség, egyebek

A minden körülmények mellett fürge működésre az Intel legújabb, tizedik generációs mobil processzorai jelentenek garanciát. A tesztkészülékben egy topkategóriás i7-10510U található, mely 4 magos és 1,8-4,9 GHz-es órajelű chip igen komoly teljesítményt biztosít, és az Asusnak sikerült megoldania, hogy a rendszer még a relatíve halk aktív hűtés ellenére se melegedjen jelentősen. Olcsóbb és lassabb i5-1021U processzorral is megvásárolható a típus.

Alaphelyzetben az energiatakarékos UHD 620-as integrált grafikusgyorsító aktív, ha pedig nagyobb GPU-teljesítményre van szükség, akkor automatikusan bekapcsol a 4 GBR memóriával felvértezett Nvidia GeForce GTX 1650 Max-Q. Nem gamer notebookról van szó, de ha beérjük Full HD felbontással és közepes grafikai részletességgel, akkor még a legújabb játékok is 60 fps körüli sebességgel futnak. 4K esetén a másodpercenkénti képkockaszám 20-30-ra csökken.

László Ferenc

A RAM 16 GB-os, a Samsung gyártmányú SSD tároló pedig 1 TB-os kapacitású, ami több mint elegendő. Arra azonban nem árt odafigyelni, hogy ha kevesebb memóriával (8 GB) és/vagy szerényebb kapacitású SSD-vel (256-512 GB) rendeljük a gépet, a későbbiekben már nem lesz bővítési lehetőség.

A 71 Wh-s lítium-polimer akkumulátor átlagos felhasználási körülmények mellett mintegy 8 órás üzemidőt biztosít, de masszív terheléssel akár 2-3 óra alatt is lemeríthető.

A teljes feltöltés 1,5 órát vesz igénybe, a töltőadapter ahhoz képest nem túl nagy, hogy 120 W-os teljesítményű. A mai elvárásoknak megfelelően Wi-Fi 6 és Bluetooth 5.0 is van a fedélzeten, az adatkapcsolat tapasztalataink szerint szupergyors és stabil.

László Ferenc

Konklúzió

+ : kompakt kialakítás, kiváló minőség, nagy teljesítmény, gyönyörű 4K képernyő, hasznos kiegészítő kijelző, korrekt üzemidő, gyors töltési lehetőség.

: nincs USB-C töltés, kilóg az SD-kártya, közepes hangminőség, nincs ujjlenyomat-szenzor és Thunderbolt 3 támogatás.

Úgy tűnik, az Asusnak bejött a számítása a kiegészítő kijelzővel, kedvelhetik a felhasználók, hiszen a ScreenPad mostanság a gyártó egyre több notebookjában kezd elérhetővé válni. Nincs ez másképp az új ZenBook 15 esetében sem, mely egy mind tudását, mind árát tekintve hamisítatlan prémiumkategóriás hordozható számítógép.

A jobb, i7-es processzor, 16 GB RAM, 1 TB-os SSD és Full HD kijelző esetén mintegy 530 ezer forintos összeg olvasható az árcédulán, a 4K paneles változat hazai ára cikkünk írásakor még ismeretlen.

László Ferenc

Félmillió forint nem kevés pénz, azonban megjegyzendő, hogy egy i7 processzoros, 16 GB RAM-os és 512 GB SSD-s Apple MacBook Pro 16 ennél is jelentősen többe, 950 ezer forintba kerül.

Akinek az Asus-féle konstrukció szimpatikus, de spórolni szeretne, lassabb processzorral, kevesebb memóriával és szerényebb SSD-vel is rendelheti az új ZenBook 15-öt, melyből nem mellesleg 13, illetve 14 colos változat is készül.

A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés