Egy űrutazás előtt mindent meg kell tervezni, még azt is, hogyan és mibe ürítenek majd az űrhajósok. Az amerikai űrhivatal külsősök ötleteit várja az Artemis-misszióhoz.
A közelgő Artemis-misszió a NASA egyik nagyon fontos projektje. Az akció során ismét asztronauták indulnak majd a Holdra, hogy előkészítsék a terepet a későbbi Mars-utazáshoz. A NASA ezért több dolgot már most elkezdett megtervezni, az egyikhez pedig a lakosság segítségét kérik: ötleteket várnak a holdi vécék elkészítéséhez.
A The Verge cikke szerint a projektet a sok hasonló kiírásban már remek partnernek bizonyult HeroX-szel bonyolítja a NASA. A cél egy olyan toalett megtervezése, amelyet űrbéli körülmények közt, a Holdon is lehet használni. Ehhez nem csupán jó rajztudásra van szükség, a fajansz kialakításához szigorú szabályokat kell figyelembe venni.
Az első és legfontosabb, hogy mivel a holdi gravitáció a földi egyhatoda, a kieső "dolgok" mindenképp lefelé indulnak, ám a megszokottnál lassabban. A vécét tehát ezt a kis nehézséget számításba véve kell elkészíteni, hogy a kiürített anyagok valóban ott landoljanak, ahol kell. Fontos az is, hogy az ülőke a női asztronauták igényeinek is megfeleljen, és gyomorrontás/rosszullét esetén az űrhajósok
a fejük behelyezése nélkül tudjanak hányni.
Ez utóbbira azért van szükség, hogy a kikerült gyomortartalom ne találkozzon össze az asztronauták arcával.
A pályázatokat idén augusztus 17-ig kell benyújtani, az első győzteseket szeptember 30-án hirdetik ki. A kivételesen jó ötleteket a NASA komoly pénzzel honorálja: a teljes keret, amelyet erre a célra elkülönítettek, 11 millió forintnak megfelelő dollár. A NASA kicsik és nagyok ötleteit is várja. Bár a felhívás humorosnak tűnhet, a sikeres munkához gyakorlatilag elengedhetetlen a mérnöki véna.
Hogy mennyire komoly feladatról van szó, azt a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) előreláthatólag szeptemberben eljutó vécé mutatja igazán: a fejlesztés képes újrahasznosítani a vizeletet, felhasználható mélyűri utazáshoz, és könnyebben is szerelhető, mint a többi toalett. Nem volt olcsó elkészíteni, a projekt hat év alatt 23 millió dollárnyi forrást emésztett fel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.