Tech hvg.hu 2020. június. 22. 10:33

2025-ben indulhat, 2038-ra érhet el a Neptunusz Triton holdjára a NASA új szondája

A tervek szerint a NASA 2025 októberében indítaná útnak az űrszondáját, amellyel a Neptunusz Triton nevű holdját térképeznék fel.

A NASA nemcsak a Föld holdjára összpontosít, igyekszik felderíteni a Naprendszer többi bolygójának társait is. Nemrég például sikerült megállapítaniuk azt, hogy a Jupiter Európa nevű holdja gejzírként lövelli ki magából a vizet, de sikerült feltérképezni a Szaturnusz egzotikus holdját, a Titánt is.

Most egy újabbat vehet célba az amerikai űrügynökség, mégpedig a Naprendszer egyik legtávolabbi holdja, a Neptunusz körül keringő Tritonra szeretne eljutni, hogy tanulmányozza az égitestet. A Trident kódnéven futó missziónak három fontos célt állítottak fel:

  • a mágneses tér mérésével megnéznék, van-e ott óceán,
  • feltérképeznék a felszínét, valamint
  • kamerával rögzítenék a felszín aktivitását.
NASA

A tervek szerint 2021 nyarára kiválasztják azt a két lehetséges forgatókönyvet, arról, hogyan is lehetne eljutni az égitestre. Ha minden jól megy, 2025 októberében indulhat a küldetés.

A Triton a NASA szerint az egyik legkülönlegesebb égitest a Naprendszerben. Egyrészt azért, mert bolygója, a Neptunusz forgásirányával ellentétes irányba kering, másrészt pedig az ionoszférája tízszer aktívabb, mint bármelyik másik hold ionoszférája a Naprendszerben. Emellett a felszíne is dinamikusan változik.

A Voyager-2 űrszondának már lehetősége volt arra, hogy megfigyelje a Tritont, de csak a hold 40 százalékát látta. Ezt egészítheti ki újabb adatokkal az új űrszonda.

[Izgalomba jött a NASA: fontos dolgot mértek a Voyager–2 műszerei]

Ha sikerül a 2025-ös start, az új egység 4,5 milliárd kilométer megtétele után, 2038-ra érhet majd el a Tritonhoz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés