A Nemzetközi Űrállomás (ISS) asztronautái is lefotózták a vasárnapi gyűrűs napfogyatkozást, amely a világ számos pontjáról látható volt.
Vasárnap volt az év harmadik fogyatkozása, amikor a Hold korongja egy rövid ideig eltakarta a Napot – írtuk tegnap fotókkal illusztrált cikkünkben.
A jelenséget, amelyet Közép-Afrika, Délkelet-Európa és Ázsia területéről lehetett elsősorban megfigyelni, a Nemzetközi Űrállomás asztronautái is látták, sőt: rögzítették is, ahogy a Nap és a Föld közé bekúszott a Hold árnyéka:
Jól látható, hogy az érintett területeken egy sötét árnyékfolt keletkezett, amit a gomolygó felhők csak még titokzatosabbá tesznek. A képeket nagyobb méretben, háttérképnek is beállítható verzióban tette közzé Chris Cassidy, az ISS egyik űrhajósa, az ő Twitter-csatornájáról töltheti le a fotókat.
Gyűrűs napfogyatkozáskor a Napot nagyobbnak látjuk, mint a Holdat. A jelenség magyarországi megfigyeléséhez az égbolt keleti és délkeleti irányába kellett fordítani a távcsöveket, illetve a fényképezőgépeket. A szakemberek ehhez védőfelszerelés viselését is javasolták.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.