Tech hvg.hu 2020. május. 21. 10:03

Szeretne tudatosabban élni? 10 dolog, amit azonnal megtehet a globális felmelegedés ellen

Közel 7000 eddig megjelent tanulmányt nézett át egy nemzetközi kutatócsoport, hogy összesítsék, milyen tevékenységek mellőzésével vagy épp alkalmazásával mennyivel kevesebb szén-dioxid kerülhet a levegőbe.

A koronavírus-járvány kevés pozitív hozadéka közül az egyik, hogy rámutatott arra: az emberek képesek változtatni az életmódjukon és elfogadni a radikális változásokat egy jó cél elérése érdekében. Ebben az esetben ez a járvány letörése és a vírus legyőzése volt, de ha most képesek voltunk áldozatokat hozni, akkor talán a klímaváltozás megfékezése érdekében is meg tudjuk ezt tenni.

Persze ahhoz, hogy ez sikerüljön, nem árt egy olyan tervet készíteni, ami megmutatja, hogyan tudunk a leghatékonyabban segíteni a bolygónkon. E gondolat mentén jött létre az a frissen elkészített tanulmány, amely rangsorolja, hogy milyen tevékenységekkel mennyire terheljük éves szinten a környezetünket. Hogy megtalálják a választ, a Leedsi Egyetem tudósai egy nemzetközi kutatócsoporttal közösen közel 7000 eddig publikált kutatási eredményt néztek át, és összesítették azok eredményét – számolt be róla a BBC.

A kutatók szerint az első és legfontosabb dolog, amit mi magunk is megtehetünk, az az, hogy letesszük az autót. Az autózás ugyanis éves szinten átlagosan fejenként mintegy 2,04 tonna szén-dioxidot juttat a légkörbe. A szakemberek szerint, ha elektromos autóra váltunk, akkor évente átlagosan 1,95 tonnával kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe fejenként.

A klímaváltozás megállítását szolgálhatja az is, ha kevesebbet repülünk. Ha csak egy hosszú távú repülőutat teszünk meg évente (oda és vissza), azzal 1,68 tonna szén-dioxid kibocsátását spóroljuk meg.

A lista negyedik helyén találhatjuk a megújuló energia használatát. Amennyiben arra térnénk át, évente 1,6 tonnával csökkenne a levegőbe kerülő szén-dioxid mennyisége – szintén egy főre számolva.

A vegán életmódra való áttérés is segíthet (0,8 tonna), de nem annyira, mintha a tömegközlekedést választanánk (0,98 tonna). És persze az sem árt, ha energetikai szempontból korszerűsítjük a házunkat/lakásunkat, amivel fejenként évente 0,895 tonna szén-dioxiddal kevesebb kerülne a légkörbe. Hogy mely tevékenységekkel tudjuk még a legtöbbet spórolni a kibocsátás terén, azt az alábbi táblázatban foglalták össze:

CREDS

A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a változatásban nagy felelőssége van a kormányzatoknak is, amelyeknek ennek szellemében kellene újragondolniuk az intézkedéseiket.

Diana Ivanova, a Leedsi Egyetem kutatója szerint ahhoz, hogy a fenti dolgokat véghez tudjuk vinni, teljesen meg kell változtatnunk a gondolkodásmódunkat. Úgy látja: meg kell határozni, hogy mennyi szén-dioxidot bocsáthatunk ki ahhoz, hogy jól élhessünk a bolygónkon.

A fenti top tízes listát is azért állították össze, hogy megmutassák: van, amit már most megtehetünk anélkül, hogy méregdrága új technológiákra kellene költenünk, vagy azok fejlesztésére kellene várnunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.