Tech hvg.hu 2020. május. 19. 14:43

Szkeptikusok: A kormány 5,9 milliárdból áltudományokat akar vinni a Semmelweis Egyetemre

A Szkeptikus Társaság nem javasolja, hogy milliárdokból Hagyományos Kínai Orvoslás Részleg épüljön a Semmelweis Egyetemen. Egyrészt mert ilyesmi már van ott, másrészt mert annak sem kellene ott lennie – egyszerűen nem tudományos.

A Szkeptikus Társaság Egyesület csalódottan értesült arról a kormányhatározatról, ami szerint 5,9 milliárd forintot ad a kormány arra, hogy Hagyományos Kínai Orvoslás Részleg épülhessen a Semmelweis Egyetemen.

"Tudomásunk szerint a Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) részleg évek óta működik a Semmelweis Egyetemen, ahol egy ezzel kapcsolatos 4+1 éves képzést is kínálnak" – írták. A társaság erre irányuló kifogásának már hangott adott egy 2017-ben kiadott közleményében. A HKO részleg határozat szerinti bővítését azonban szintén erősen kifogásolható lépésnek tartják.

"A Semmelweis Egyetem az ország egyik legfontosabb és kétségtelenül legnagyobb múltú orvostudományi központja. Szilárd meggyőződésünk, hogy az intézményhez méltatlan annak falai között akár a gyógyítás, akár az oktatás során áltudományos, tudományosan megalapozatlan vagy bizonyítottan hatástalan módszereket alkalmazni" – olvasható a társaság közleményében.

A tudományosan bizonyítható modszereket előtérbe helyező társaság szerint napjainkban egyre jobban terjednek az álhírek, áltudományos nézetek és a kuruzslás különböző formái. Ebben a tudománytagadástól és általános bizalmatlanságtól terhes légkörben különösen fontos, hogy a gyógyító és oktató intézmények értő módon képviseljék a tudományt, annak erejét és értékét.

"A tudomány és annak megállapításai ugyanis nem csupán egy véleményt képviselnek, hanem a napjainkban különösen felértékelődött objektív valóságot vizsgálják".

A társaság szerint a Hagyományos Kínai Orvoslást is ebben az objektív viszonyrendszerben kell szemlélnünk, különösen akkor, ha egy orvostudományi egyetemen való oktatásáról van szó. Azonban a HKO egyes elemeiről, mint például az akupunktúra, szigorú protokoll szerint elvégzett vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy hatástalanok. "Más, szintén a HKO körébe tartozó terápiák esetében pedig a rendelkezésre álló klinikai vizsgálatok silány minőségűek, ezért nem fogadhatók el a módszerek hatékonyságának bizonyítására."

Áltudományos alapok, egyenesen Mao Ce-Tungtól

A szkeptikusok úgy folytatják: történeti szempontból fontos megemlíteni, hogy a HKO jelenlegi rendszerét az 1950-es években Mao Ce-Tung utasítására állították össze, egymással össze nem függő népi gyógymódokból, hogy az akkori súlyos orvoshiányt enyhítsék.

Felhívják ugyanakkor a figyelmet arra is, hogy a fentiek nem kizárólag a magyarországi Szkeptikus Társaság Egyesület álláspontját tükrözik. "Sok más kritikus, a tudomány mellett kiálló szervezettel és intézménnyel egyetértésben az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete és az Európai Orvosi Akadémiák Szövetsége 2019-ben kiadott egy közös nyilatkozatot, amelyben elítéli a HKO módszereinek legitimációját az általános orvosi diagnosztika és terápiák terén."

"Sajnálatos, hogy a kormány jelenlegi döntése a HKO újabb támogatásáról vélhetően politikailag motivált lépés, amely az orvosszakmai szempontok teljes figyelmen kívül hagyásával történt" – írták.

A Szkeptikus Társaság azt kéri, hogy a Semmelweis Egyetem keretei között ne végezzenek áltudományokra épülő gyógyászati és oktatási tevékenységet, a Hagyományos Kínai Orvoslás részleg támogatása és bővítése helyett pedig szüntessék azt meg, illetve tegyék függetlenné az intézménytől.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés