Tech hvg.hu 2020. május. 19. 08:33

Négy éve fertőzi az androidos telefonokat egy csak most felfedezett vírus

A Mandrake nevű androidos kártevő felfedezői szerint az egyik legfejlettebb kémprogram, amit eddig azonosítani tudtak. Azt állítják: 2016 óta „dolgozik”.

Bár csak most sikerült azonosítani, egyes szakértői vélemények szerint már négy éve fertőzi az androidos készülékeket a Mandrake nevű, igen fejlett kártevő – állítják felfedezői a Bitdefender részéről.

A biztonsági kutatók gyakran találnak addig fedett, vagyis széles körben nem azonosított vírusokat. Olyan azonban csak ritkán fordul elő, hogy a beazonosított kártevő már évek óta dolgozzon a háttérben.

A Mandrake különleges kémprogram, amely szerteágazó funkciókkal rendelkezik: képes egyebek mellett a hívások blokkolására, a telepített alkalmazások listájának lekérdezésére, a felhasználói fiókhoz tartozó adatok kiszivárogtatására, képernyőképek mentésére, adattörlésre, de még a készülék gyári beállításának visszaállítására is. (E problémasor természetesen csak akkor következhet be, ha a vírus az eszközre jut.)

Azt, hogy a kártevő miért tudott ilyen sokáig rejtve maradni, a kutatók sem értik. Úgy vélekednek, hogy a Mandrake az évek során folyamatosan fejlődött, hogy mindig egyre kisebb esély legyen a feldezésére. Ebben ráadásul az is közrejátszhat a Bitdefender szerint, hogy terjesztői megszabhatják, hogy éppen hol vetik be. Ez pedig lehet akár egyetlen konkrét ország is.

A biztonsági kutatók néhány fertőzött alkalmazást is találtak, melyekben biztosan megtalálhatók a Mandrake nyomai. Ezek a következők: Abfix, CoinCast, SnapTune Vid, Currency XE Converter, Office Scanner, Horoskope, Car News. Az alkalmazásokat a hírek szerint több százezer alkalommal töltötték le az androidosok.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.