Tech hvg.hu 2020. március. 16. 18:16

A koronavírusról tájékoztató appnak álcázza magát egy androidos kártevő

Szinte várható volt, hogy a koronavírus okozta aggodalmak miatt idővel a rosszindulatú fejlesztők is munkához látnak.

Ebben az időszakban szinte minden a Kínából indult kórokozóról, a koronavírusról szól, amely érthető, mégiscsak egy világjárványról beszélünk, ráadásul olyanról, amely mostanra Magyarországon is felütötte a fejét.

A vírus miatti felfokozott helyzetben sokan aggódnak szerettükért, ezért nem csak az újságokból vagy a tévéből igyekeznek új információkat szerezni, különféle alkalmazásokat is letöltenek. Ám éppen ezeknél érdemes nagyon óvatosnak lenni, a kínálkozó alkalmat ugyanis előszeretettel használják ki rosszindulatú programozók.

A DomainTools nevű kiberbiztonsági cég most fel is tárt egy ilyen helyzetet az Androidon – írja az Android Authority. A szakértők egy olyan alkalmazásra bukkantak, amely azt állítja, segítségével követhető a fertőzés terjedése, de ez valójában a trükk része: az app telepítésével egy veszélyes kártevőnek,

a CovidLock nevű vírusnak nyit ajtót a felhasználó.

A CovidLock egy váltságdíj-követelő (ransomware) zsarolóvírus, amely előbb hozzáférést kér a telefonhoz, majd egy maga által választott jelszóval zárolja a készüléken lévő fájlokat, beleértve magát a mobilt is. A kártevő ezután 100 dollár értékű (elsősorban bitcoinban mért) váltságdíjat követel az áldozattól, különben minden fotót, kontaktot és appot töröl a megfertőzött készülékről.

Ilyen az, ha a CovidLock beférkőzik a mobilba
DomainTools

A DomainTools szerint a szóban forgó kártevő nem a Play áruházban terjed, egy olyan appban bújt meg, amelyet egy weboldalról lehet letölteni. A kiberszakértők azt javasolják (és ugyanezt hangsúlyozzuk mi is), hogy a felhasználók csakis hivatalos forrásból töltsenek le appokat, a gyanús oldalakat pedig kerüljék el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.