Az amerikai betegségmegelőzési központ szakértői egy ritkán előforduló, de annál veszélyesebb szövődményre figyelmeztetnek.
A több szervet érintő gyulladásos szindrómára akkor gyanakodhatnak az orvosok, ha a páciens
- a vizsgálat idején vagy a közelmúltban megbetegedett a COVID-19-ben,
- kapcsolatban állt fertőzöttekkel,
- legalább 24 órán keresztül minimum 38 fokos láza volt,
- kórházi ellátásra szorul,
- a vérképe gyulladásra utaló jeleket mutat,
- és legalább két szervével kapcsolatban panaszai vannak, amelyek lehetnek a szív, a vesék, a tüdők, a bőr vagy az idegrendszer.
A BBC azt írja, hogy szövődményeket vélhetően a késedelmes immunválasz okozza. A tünetek a Kawasaki-kóréhoz hasonlóak lehetnek; ez a hasvérerek tágulatával és gyulladásával, illetve szívproblémákkal jár.
Az Egyesült Királyságban Londonból jelentették az első eseteket még áprilisban, akkor nyolc gyereknél figyelték meg a kórképet, az egyikük, egy 14 éves fiatal meg is halt. Többségüknek nem volt komolyabb tüdő vagy légzési problémája, hét gyereket mégis lélegeztetőgépre tettek, hogy segítsék a keringésüket.
New Yorkban legalább 110 gyereknél diagnosztizálták a gyulladásos szindrómát, és más amerikai államokban is felbukkant a jelenség. A betegek közül néhányan életüket is vesztették. A diagnosztizált páciensek mindegyike kiskorú volt. Az amerikai betegségmegelőzési központ egyelőre nem tud róla, hogy a tünetegyüttes felnőttekben is kialakulhat-e.
A központ arra kérte az orvosokat, hogy a gyanús eseteket jelentsék a helyi vagy az állami egészségügyi részlegnek. A szindróma megjelenését kell feltételezni minden COVID-19-cel összefüggő gyerekhalál esetében.
A gyerekek a felnőtteknél ritkábban fertőződnek meg az új koronavírussal, és a betegség lefolyása náluk enyhébb. Ugyanakkor tünetmentes hordozóként nagy szerepük lehet a járvány terjesztésében.