Tech hvg.hu 2020. május. 14. 14:07

Tudósok szerint a koronavírus akár 14 percig is a levegőben maradhat azután, hogy valaki hangosan beszélt

Egy új tanulmány szerint a koronavírus nemcsak köhögéssel vagy tüsszentéssel kerülhet a levegőbe, a hangos beszéd is elég hozzá.

Egy cseppfertőzéssel terjedő betegség esetén az azt kiváltó kórokozó a tüsszentéssel és köhögéssel kerül leggyakrabban a levegőbe – és ezzel mások közelébe. Az új koronavírus esetében a mikrocseppek viszont a hangos beszéd útján is távozhatnak egy fertőzött szájából. Ha pedig ez megtörténik, a szabad szemmel nem látható, szinte súlytalan köpet akár 14 percig is lebeghet, mire eltűnik.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) publikált új kutatás szerint a hangos beszéd fertőző cseppecskék ezreit lövelheti a levegőbe. A beszédnek ráadásul nem kell percekig tartania: már 60 másodpercnyi folyamatos, de az átlagnál nagyobb hangerővel zajló párbeszéd is legalább 1000 víruscseppet generálhat.

A tudósoknak azt is sikerült megfigyelniük, hogy a cseppecskék átlagosan 8 percig maradnak a levegőben, de olyan is előfordult, hogy közel negyedóráig érzékelték őket. A kutatók ehhez a lézer sokkal érzékenyebb változatát használták, amely detektálni tudta a levegőbe spriccelt nyálcseppeket. Ezek úgy kerültek a szabadba, hogy a kutatásba bevont önkéntesekkel különféle mondatokat ismételtettek.

A kutatás eredménye aggasztónak tűnhet, ám érdemes megjegyezni: a vizsgálat szigorúan ellenőrzött körülmények között zajlott, és nem a szabadtéren végezték. Márpedig ahhoz, hogy bármi biztosat lehessen állítani, a környezet minden más tényezőjét, így a hőmérsékletet és a szelet is figyelembe kellene venni. A kutatók szerint az sem mindegy, ki milyen tempóban beszél, hiszen vannak, akiknek gyorsabban pörög a nyelvük, míg mások lassabban kommunikálnak.

Úgy tűnik, a maszkviselés kérdését a tanulmány segíthet eldönteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?