Tech hvg.hu 2020. május. 13. 10:03

A vérplazmás kezelés nyomán került le a lélegeztetőgépről egy 75 éves súlyos koronavírus-beteg Magyarországon

A férfi április 27-én kapta meg a szérumot, de már a beadást követő napokban nagyot javultak a laboreredményei. Mára még jobban lett.

Levették a lélegeztetőgépről azt a 75 éves férfit, akit április 15-e óta kezelnek a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikáján súlyos koronavírus-fertőzéssel – közölte az intézmény szerdán.

A szérum beadásakor a beteg – állapota miatt – már több mint 10 napja lélegeztetőgépen volt. Ahogy viszont megkapta a kezelést, néhány nap után meg tudták kezdeni fokozatos ébresztését, még később, május 11-én pedig lekerülhetett a lélegeztetőgépről.

A beteg állapota jelenleg stabil.

A 75 éves férfit április közepén diagnosztizáltak súlyos COVID-19-cel. A több krónikus betegségben is szenvedő férfit állapota miatt már másnap lélegeztetőgépre kellett helyezni. Ezért és a hozzátartozói beleegyezést követően döntöttek úgy, hogy az új vérplazma-terápiát fogják alkalmazni a páciensen. A férfi április 27-én kapta meg a szérumot, de már a beadást követő napokban javultak a laboreredményei, a klinikai, valamint lélegeztetési paraméterei – áll a Semmelweis Egyetem közleményében.

Egyelőre nagy sikernek tűnik a vérplazmakezelés, de most még sok korlátja van

Kilenc ember már Magyarországon is megkapta a vérplazma-terápiát, ami jelenleg a legígéretesebbnek mutatkozik a Covid-19 megbetegedések leküzdésére. Az első betegeknek a Dél-Pesti Centrumkórházban adták be gyógyultak vérplazmájából előállított szérumot. A kezelésnek azonban vannak korlátai, de ezek kitágításán több egyetem és kutatócsoport is gőzerővel dolgozik, a munkában kulcsszerepet játszik egy Ausztriában alapított magyar cég is.

A vérplazma-terápia a már felgyógyult emberek vérében termelődött ellenanyag felhasználását jelenti. A szérumot a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese, az OrthoSera ügyvezetője, Lacza Zsombor vezette kutatócsoport fejlesztette ki a Semmelweis Egyetemmel és a Pécsi Tudományegyetem virológiai központjával együtt.

Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) már hetekkel korábban arról írtak, hogy a régóta létező vérplazmaterápia erőteljes kezelési mód lehet a légszomjjal küszködő koronavírus-fertőzöttek esetében. Kínai kutatók egy 46 éves magasvérnyomásos férfin alkalmazták is a terápiát a tünetei megjelenése utáni 11. napon. A 12. napon a férfi vérének koronavírustesztje negatív lett, emellett meredeken csökkent a gyulladás szintje szervezetében, a véroxigénszintje pedig 90 százalékra emelkedett.

Vályi-Nagy István, a Dél-pesti Centrumkórház főigazgatója ugyanakkor azt mondja, a vérplazma-terápia csak a betegek egy részénél hatásos. A kezelés tömeges alkalmazásához ráadásul több donorra lenne szükség, arra viszont kevesen alkalmasak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés