Bill Gates szerint legjobb esetben is kilenc hónapba telik, mire sikerül a koronavírus ellen hatásos vakcinát készíteni, de akár két évig is eltarthat a kutatás.
A koronavírus-járvány kapcsán talán az egyik legfontosabb kérdés, hogy mikorra készül el és válik elérhetővé a kórokozó elleni vakcina. A fejlesztés finanszírozsába Bill Gates is beszállt már a Bill és Melinda Gates Alapítványon keresztül: 50 millió dollárt ajánlott fel egy univerzális influenza elleni vakcina kifejlesztésére.
A Microsoft társalapítója – aki nem mellesleg már évekkel ezelőtt figyelmeztetett a közelgő világjárványra – minap egy hosszú bejegyzést tett közzé a blogján, amelyben a Covid-19 elleni védőoltás került a fókuszba: hogy mikor érkezhet, és ami még ennél is fontosabb, hogy
milyen hatása lesz az életünkre?
Gates úgy látja, ha elkészül a védőoltás, az nemcsak a jelenlegi járványhelyzetben segíthet, hanem idővel az újszülötteknek beadandó kötelező védőoltások közé is bekerülhet majd. Hogy ez mikor történhet meg, az egyelőre még kérdés, ám Gates egyetért Anthony Fauci, a Fehér Ház egészségügyi tanácsadójának azon kijelentésével, amely szerint nagyjából 18 hónapba telhet, mire elkészül a hatékony védőoltás. Mint írja, erre előbb is sor kerülhet – akár már 9 hónap múlva –, de az sem kizárt, hogy két éven át eltart a fejlesztési procedúra.
Normál esetben egyébként még ennél is hosszabb időbe, öt évbe is beletelhet egy vakcina kifelesztése, idézi fel a Microsoft társalapítója, így még a 18 hónap is azt jelentené, hogy szokatlanul gyorsan alkották meg a szérumot a tudósok. Jelenleg 115 lehetséges oltóanyagot tesztelnek, amelyek között nagyjából 8-10 olyan van, ami ígéretesnek tűnik. Gates úgy számol, egy 70 százalékban hatékony vakcina már megállítaná a járványt, de egy 60 százalékos is hatásos lehet – igaz, annak alkalmazásánál még könnyen kialakulhatnak gócpontok.
Az egészen biztos – írja blogjában –, hogy a pénz nem lesz akadálya a kutatómunkának, ugyanis a világ számos országának kormánya, valamint különböző alapítványok is jelezték, finanszírozni fogják a munkálatokat.
Jelenleg azzal tudják a legtöbbet segíteni – véli Gates –, ha már előkészítik a gyárakat a termelésre, így amint megvan az oltóanyag "receptje", már csak el kell indítani a gyártósort.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.