Tech hvg.hu 2020. április. 20. 09:03

Nincs ennél látványosabb bizonyíték, miért kell nagyobb távolságot tartani a másiktól járvány idején – videó

A JAMA orvosi szakportálon megjelent animáció szerint a köhögés vagy tüsszentés útján terjedő víruscseppek akár 7-8 métert is utazhatnak a levegőben.

Egy járvány idején különös fontos a távolságtartás, és a fizikai kapcsolatok minimalizálása, hiszen már ezzel a két dologgal is rengeteget tehetünk a kórokozó terjedése ellen. Erre hívja fel a figyelmet a JAMA (Journal of the American Medical Association) orvosi szakportál új videója is, melyben egészen különös dolgot vizsgálnak: azt, hogy a különböző mikrocseppek mekkora távolságra képesek eljutni egy egyszerű köhögéssel vagy tüsszentéssel.

A cseppfertőzéssel terjedő kórokozók legtöbbje a levegőbe kerülve általában mikroszkopikus permetcseppekhez tapadva száll tovább. Ez különösen igaz akkor, és ezt bizonyítja a JAMA új videója is, ha a beteg mindenféle óvintézkedés, vagyis a szája eltakarása nélkül tüsszent vagy köhög. A nyálfoszlányok közül ugyanis csak néhány ér földet 1-2 méteren belül, a többi a kutatók szerint (de persze csak ideális körülmények között) akár 7-8 métert is megtehet.

Az új vizsgálat eredménye elsősorban annak bizonyítéka, miért kell nagyobb távolságot tartani a másiktól, illetve miért szükséges, hogy megfelelő védelemmel lássák el azokat az ápolókat, akik koronavírusos betegekkel foglalkoznak. A kutatás azoknak is fontos üzenet, akik csak legyintenek, amikor arra kérik őket, takarják el az arcukat, ha köhögnek vagy tüsszentenek, mert úgy vélik, egy ilyen apróság nem segítheti a vírus elleni küzdelmet.

[Ebből a videóból azonnal megérti: mi történik, ha valaki tüsszent egyet a boltban?]

Bár a videó magáért beszél, azt a kutatók még nem tisztázták, hány ilyen cseppet kell belélegezni, hogy egy addig egészséges személy ugyancsak fertőzötté váljon.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?