Barabási Albert-László legfrissebb Facebook-bejegyzése szerint hálózatkutatási módszerek segítségével sikerült összeállítani azon gyógyszerek listáját, melyeknél esély mutatkozik arra, hogy hatékonyan kezelhető velük a koronavírus.
Barabási Albert-László, a bostoni Network Science Institute hálózatkutatója március közepén arról írt, hogy a karanténnal már nem lehet megfékezni a koronavírus-járvány terjedését, és szerinte a lakosság fele egy éven belül megfertőződhet. Ezzel együtt a magyar kutató és csapata tovább vizsgálta a lehetőségeket, hogy a hálózatkutatás módszereivel megtalálják azokat a gyógyszereket, amelyek potenciálisan hatásosak lehetnek a koronavírussal szemben.
Barabási Albert-László a Facebookon jelentette be, hogy sikerült összeállítaniuk azon gyógyszerek listáját, amelyekkel érdemes lenne elkezdeni komolyabb teszteket, kísérleteket elvégezni a betegség legyőzése érdekében. Az erről készült tanulmányt már közzétették, április 20-án sajtótájékoztató keretében számol majd be a fejleményekről.
A kutatásuk alapja az volt, hogy a hálózatkutatás módszereivel térképezzék fel az emberi fehérje és a vírusfehérje, valamint az emberi fehérje és a gyógyszer közti kölcsönhatásokat, ezzel szűkítve le a potenciálisan hatékony szerek listáját. A szakemberek három különböző metódus alapján a mesterséges intelligenciát is bevonva rangsorolták a medicinákat az alapján, hogy mennyire lehetnek hatásosak, majd ezt a három eredményt gyúrták egybe.
Ennek köszönhetően kapták meg végül a listát, melyen
összesen 86 gyógyszer szerepel,
köztük egyébként az a klorokin is, amellyel a brazil kutatók is kísérleteztek, de az végül rosszul sült el. A 86 gyógyszerből végül egy 81 tételes listát állítottak össze. A felsorolásban az a hidroxiklorokin is helyet kapott, amelynek exportját a magyar kormány megtiltotta. A jelenlegi mennyiség 2,2 millió ember kezelésére lehet elég. Igaz, egy francia kutatás szerint lehet, hogy mégsem jó a Magyarországon is előállítható szer.
Barabási Albert-László azzal zárta bejegyzését, hogy már megrendelték a hatóanyagokat a teszteléshez, ám arra kér mindenkit, ne várjanak rájuk, hanem aki csak tudja, kezdje meg a munkát a tanulmányuk alapján.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.