Tech hvg.hu 2020. április. 14. 08:33

Mikroszkópos fényképen a pillanat, amikor a koronavírus bejut egy sejtbe

Brazil tudósoknak sikerült dokumentálniuk, miként támadja meg a vírus a sejteket, hogy aztán abban elszaporodva tovább terjedjen a fertőzés.

Ahogy telik az idő, úgy tudunk meg egyre több mindent a koronavírus által okozott megbetegedésről, illetve arról, miként is fertőz maga a vírus. A brazil Oswaldo Cruz Institute kutatóintézet tudósai nemrég azt vizsgálták, miként támadja és fertőzi meg a kórokozó a sejteket az ember szervezetében. A folyamatot nemcsak megfigyelniük sikerült, de a világon elsőként felvételeket is tudtak készíteni róla – számolt be róla az IFLScience.

A tudósok elsőként mintát vettek egy fertőzött orr- és garatváladékából, majd az izolált vírust egy Petri-csészébe helyezték egy afrikai zöld majom sejtjeivel egyetemben. Ezután elektronmikroszkóp segítségével először a vírust kapták lencsevégre – ezt korábban már más tudósok is megtették, képet láthat például itt –, majd azt, hogy miként támadja meg a sejtet, hogyan szaporodik el benne, majd miként "távoznak" onnan, hogy más sejteket is megfertőzzenek.

Első lépésként a vírus belép a sejthártyába.
Débora F. Barreto-Vieira / IOC / Fiocruz / IFLScience
A vírus (a képen a baloldali fekete folt) megtámadja a sejtmag membránját.
Débora F. Barreto-Vieira / IOC / Fiocruz
A fehér foltban látható fekete "pöttyök" jelentik a sejten belül sokszorozódott vírust.
Débora F. Barreto-Vieira / IOC / Fiocruz
A pillanat, amint a vírusok elhagyják a sejtet.
Débora F. Barreto-Vieira / IOC / Fiocruz

A folyamat alapos megfigyelésével és dokumentálásával a brazil tudósok jelentős mértékben járulhatnak hozzá a vírus ellen hatékony gyógyszer/oltóanyag kifejlesztéséhez.

[Bill Gates azt mondja, jobb lesz felkészülni, mert újabb járvány közelít]

Jair Bolsonaro brazil elnök továbbra sem hajlandó elfogadni, hogy a koronavírus súlyos megbetegedést okozhat, és határozott lépéseket kellene hozni a megfékezése érdekében.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.