Tech hvg.hu 2020. március. 13. 19:20

Három napon át is fertőzhet a koronavírus, ha műanyagra kerül

Egy friss amerikai kutatásnak köszönhetően kiderült, a koronavírus-járvány szempontjából melyek a legfertőzőbb felületek. Ezek érintését érdemes elkerülni.

Azt már a kezdetektől fogva tudjuk, hogy a koronavírus miként képes emberről emberre terjedni, ám a járvány elleni védekezés szempontjából az egyik legfontosabb kérdés, hogy meddig képes életben maradni a kórokozó, ha a fertőzöttről nem egy másik emberre, hanem valamilyen felületre kerül át. Egy friss amerikai kutatásnak sikerült megválaszolnia a kérdést.

Az Egyesült Államok fertőzésekkel is foglalkozó hivatalának (National Institute of Allergy and Infectious Diseases, NIAID) kutatói az általuk végzett vizsgálat során arra jutottak, hogy

a műanyag és a rozsdamentes acél felületén három napon át is képes életben maradni a koronavírus.

A tudósok hangsúlyozzák, egyelőre nem ismert olyan eset, amely során a páciens egy fertőzött felület megérintésével betegedett volna meg. Neeltje van Doremalen, a NIAID kutatója szerint a vizsgálattal csupán arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy elméletileg lehetséges, hogy így is terjedjen a járvány – írja a The Health Mania.

A korábbi, a különböző koronavírusok életképességét vizsgáló kutatás is hasonló eredményre jutott: azok esetében is a műanyag volt a legfertőzőbb közeg, ám a Covid-19-hez képest jóval tovább maradt a felületén életben.

A kísérlet során a szakemberek egy porlasztó segítségével fújták a levegőbe a vírust, ezzel szimulálva az emberi köhögést/tüsszentést. A vizsgálat kiderítette, hogy a kórokozó

  • a levegőben három órán át,
  • rézfelületen négy órán át,
  • kartonpapíron pedig 24 órán át

képes életben maradni, vagyis a műanyag és a fém lehet a legfertőzőbb közeg. Mindez azért is fontos információ, mert így a felületek fertőtlenítését is tudatosabban lehet elvégezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?