Egy lazacokban élő parazita több jellemzője miatt is felkeltette a kutatók érdeklődést. Az egyik ilyen, hogy soha nem vesz levegőt, nincs rá szüksége.
Egy nemzetközi kutatócsoport vizsgálata szerint egy mindössze néhány sejtet számláló, lazacokban élő parazita az első olyan ismert állat, amely nem lélegzik, ám mégis remekül boldogul – írta cikkében a tekintélyes Science magazin.
Az izraeli, francia és amerikai kutatók által végzett vizsgálat azt tárta fel, hogy a Henneguya salminicola DNS-ében nem található mitokondriális genom. Az oxigént belélegző állatoknál a sejtekben lévő mitokondriumok felelnek az energia előállításáért és annak elraktározásáért, de e különös lényeknél ez nem így működik.
A tudomány eddig is ismert oxigénmentes környezetben élő élőlényeket, de arról nem volt tudomásunk, hogy állatok is képesek erre – egészen eddig. A tudósok elsőre egyébként nem is hitték el, amit látnak, ezért kétszer is megvizsgálták a parazita genomját, ám a második felvétel is ugyanarról tanúskodott: ennek az állatnak az anyagcsere-folyamatai között nem szerepel a légzés.
A kutatók úgy vélik, hogy az aprócska élősködő az evolúciós folyamatok során, szándékosan vált meg a légzés képességétől: mivel igen mostoha körülmények között kell élnie, egyszerűen leépítette magát, és minden, az életben maradáshoz szükségtelen dolgot száműzött magából. Ez valahol persze előnyt is jelent a számára, például a reprodukciónál.
A tudósok azt egyelőre nem igazán értik, miként szerzi az energiát a parazita, de úgy vélekednek, hogy talán a lazac sejtjeiből "szívja ki", mint bizonyos egysejtűek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos témákkal is foglalkozó Facebook-oldalát.