2019 őszén a nappali világosság mellett is tisztán lehetett látni, amint egy meteorit száguld keresztül az égen. Kiderült, egy igen különleges fajta csapódott a Földnek.
Néhány hónappal ezelőtt egy igen furcsa jelenségre lettek figyelmesek a Hollandiában, Németországban, Belgiumban, Dániában és az Egyesült Királyságban élők. 2019. szeptember 12-én több mint 500-an láttak egy égen átsuhanó tűzgömböt, amiről nem sokkal később kiderült, hogy egy meteorit volt. Másnap a német–dán határnál található Flensburgban élő Erik Due-Hansen egy furcsa, 24,5 gramm súlyú követ talált az udvarán, amit át is adott a hatóságoknak.
Az apró "kavicsot" a Münsteri Egyetem kutatói kezdték el vizsgálni, és kiderült, abból a meteoritból származik, amit szeptember közepén láttak a szemtanúk. Ennél is érdekesebb azonban, hogy a Flensburg névre keresztelt lelet egy szenes kondrit – írja a Gizmodo.
Hogy ez pontosan mit is jelent? A Földre hulló meteoritok nagyon jelentős része úgynevezett kondrit, ám csupán 3 százalékuk a szenes kondrit. Ez az egyik legősibb meteoritfajta, ami szenes összetételének köszönhetően általában nagyon apró darabokra hullik szét a légkörben.
[Ajtótámasznak használták a 10 kg-os követ – kiderült, egy 28 milliót érő meteoritot őrizgetnek]
A történelemben Magyarországra is hullott már egy ilyen, ami 1857-ben Kaba határában ért Földet. Ez a kabai meteorit.
A most elemzett Flensburg azért is különleges, mert a tudósok szerint a Naprendszer kezdeti időszakából, nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőttről származik.
Az elektromikroszkópos vizsgálat során kiderült, hogy nagyon kicsi, körülbelül 0,05-0,1 mm átmérőjű kondrumokat (apró kőzetgömböket) rejt a belseje. Ezekben bőséges mennyiégű filloszilikátokat és karbonátokat találni, vagyis olyan anyagokat, amelyek a vízképződéshez szükségesek.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.