A Foxconn sencseni gyárában február 10-e után sem veszik fel a munkát a dolgozók, más gyártósorokon pedig orvosi maszkokat kezdtek el készíteni.
A mobilipart is utolérte a koronavírus-járvány. Elsőként a Xiaomi jelentette be, hogy inkább lemondja a hagyományos mobilbemutató eseményét, és csak online közvetíti majd új termékei leleplezését, nem sokkal később pedig az LG és a ZTE vezetői is arról beszéltek, hogy kihagyják a február végi barcelonai Mobile World Congresst. Hasonlóan döntött az egyik legnagyobb kiállítónak számító Ericsson is.
Amikor kiderült, hogy nagy a baj, rögtön felvetődött a kérdés: mi lesz azokkal a cégekkel, amelyek Kínában gyártják a mobiljaikat. Az Apple bő egy hete még azzal nyugtatott mindenkit, hogy a Foxconn kínai üzemeiben nem lesz leállás, így iPhone-ból sem lesz kevesebb a tervezettnél. Mostanra viszont változott a helyzet.
A Bloomberg beszámolója szerint az iPhone-okat gyártó Foxconn azt közölte a sencseni gyár dolgozóival, hogy február 10-e után se vegyék fel a munkát a gyárban, a további utasításig ne menjenek dolgozni. A kínai hatóságok korábban a holdújév miatti munkaszünetet február 3-ig hosszabbították meg a fertőzés terjedése miatt, majd február 10-ig tolta ki a munkakezdés időpontját.
A Reuters szerint ugyanakkor nemcsak a sencseni üzemnél történt változás: a Foxconn leányvállalatainál átalakították a gyártósorokat, hogy alkatrészek helyett egészségügyi maszkokat gyártsanak – naponta nagyjából 2 millió darabot.
Az iPhone-okhoz szükséges alkatrészek legtöbbjét Csengcsouban gyártják, a maradékot egy Sanghajhoz közeli üzemben szereli össze a Pegatron, és csak egy kis részük készül ténylegesen Sencsenben. Emiatt nem tudni, hogy ténylegesen mennyivel készülhet kevesebb iPhone a korábban tervezettnél, ahogy azt sem, hogy a Sencsenre vonatkozó direktívát máshol is bevezetik-e.
Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.