Tech hvg.hu 2020. január. 16. 15:03

Aggasztó előrejelzés jött az ausztrál tüzekről, azonnal cselekednünk kell

Brit kutatók szerint a jövőben még gyakoribbá válhatnak az Ausztráliát sújtó bozóttüzek, ha tovább melegszik a bolygó. Ez már nem játék.

Soha olyan meleg nem volt még Ausztráliában, mint tavaly. A hőség hatására ráadásul igen száraz időszak jellemezte a szigetország időjárását, ami nem meglepő mód kedvezett a sok helyen kialakuló bozóttüzeknek. Ám mindaz, amit most szokatlannak látunk, a jövőben teljesen “normális” jelenséggé válhat – derül ki a BBC szakírójának cikkéből.

Matt McGrath gyakran jelentkezik a klímaváltozás kapcsán felmerülő kérdésekkel. Egyik érdekes és aggasztó beszámolójában arról értekezett, hogy a klímakatasztrófa talán közelebb van, mint hinnénk. McGrath mindezt egy kutatói csoport véleményére hivatkozva írja, akik úgy vélik: a társadalom döntő része túl optimista a jövőt illetően.

[Elkeserítő a helyzet, sosem volt még ennyi szén-dioxid a levegőben]

A környezetvédelmi szakújságíró ezúttal az ausztrál bozóttüzek és következményeiről írt, melyhez a brit meteorológiai szolgálat (Met Office) klímakutató csapatának előrejelzését is felhasználta. A Hadley Centre tudósai szerint ha a bolygó tovább melegszik, az olyan bozóttüzek, mint amelyek Ausztráliát sújtják, többé nem lesznek kirívó események.

Mert ez lesz az új “normális”.

AFP /

Richard Betts professzor, a központ egyik szakértője szerint a mostani bozóttüzek “kóstolói” annak, amellyel egy felmelegedett világban az emberiségnek meg kell majd küzdeni. Ehhez ráadásul olyan sokat nem is kell melegednie a bolygónak – 3 Celsius-fok is elég hozzá.

A kutatók úgy vélik, a szabadban keletkező tüzeket eddig leggyakrabban természetes jelenségek okozták, de a melegedő bolygó miatt egyre biztosabbnak látszik, hogy az ember is hozzájárul a hasonló katasztrófák kialakulásához.

[Mad Max Ausztrália: akkora a hőség, hogy már a vizet is lopják egymástól az emberek]

Hogy a brit meteorológusok alátámasszák elméletüket, 57 olyan kutatási anyagot néztek át, melyek az éghajlatváltozás lehetséges hatásaival foglalkoznak, egészen 2013-ig visszamenőleg. A szakemberek azt találták, hogy a publikációk megerősítik feltételezésüket: az ember által kiváltott felmelegedés összefüggésben áll a szabadban keletkező súlyos tűzesetekkel.

A helyzet ráadásul nem csak Ausztráliára nézve bizonyult igaznak. Számos régiót hasonló veszély fenyeget a kutatók szerint, köztük az Egyesült Államok nyugati részét, Kanadát, Dél-Európát, Skandináviát és Amazóniát is. Ezt erősítette meg a Kelet-Angliai Egyetem professzora, Corinne Le Quéré is, aki szerint a következmények nem meglepőek.

AFP /

“Amire szükség van, az, hogy a szén-dioxidot és más hosszú élettartamú üvegházhatású gázokat nettó nulla kibocsátásra csökkentsünk” – vázolta a megoldás kulcsát a tudós. Corinne Le Quéré szerint, ha nem cselekszünk, a globális felmelegedés sokkal rosszabb hatásait is megtapasztalhatjuk.

Az utolsó mérések szerint a világ körülbelül 1 Celsius-fokot melegedett az iparosodás óta, ám a környezetet szennyező kibocsátás drasztikus csökkentése nélkül a század végére elérhetjük a 3 fokos növekedést is. Utóbbi a tudósok szerint katasztrofális következményekkel járhat.

Ha kíváncsi a fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának klímaváltozással is foglalkozó Facebook-oldalát.

hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.