Az amerikai tudósok szerint a tenger alatti adatkábeleket kiválóan lehetne használni szeizmométerként, az eljárással azonban egyelőre van egy kis probléma.
A világ tengereit és óceánjait valósággal behálózzák azok az adatkábelek, amelyek az információ áramlását biztosítják a világ különböző pontjai között. A Google, a Facebook és a Microsoft számos ilyet fektetett már le az elmúlt években, és jelenleg is zajlik ilyen építkezés. Az amerikai tudósok szerint azonban ezek a kábelek az adattovábbításon kívül egy másik, igen fontos dologra is jók lehetnek.
A Science című tudományos lapban jelent meg az a tanulmány, amelyet a Kaliforniai Egyetem, a Berkeley Lab, a Monterey Bay Aquarium Kutatóintézet, valamint a Rice Egyetem tudósai jegyeznek. Állításuk szerint a kábelek
a földrengések előrejelzéséhez is kiválóan használhatók lennének.
A Gizmodo beszámolója szerint a kutatók a Kalifornia partjánál a tengerbe 51 kilométerre benyúló kábelszakasz első 20 kilométerét vizsgálták meg (a képen ezt rózsaszínnel jelölték). A szakemberek lézerimpulzusok segítségével figyelnék a kábeleket körülvevő területek apró mozgását. Ilyet okozhatnak az óceán áramlatai, a felszínen dúló viharok, de a szeizmikus aktivitás is. Emiatt a vezeték megnyúlhat, ami feszültséget generálhat az optikai kábelekben – ennek mértékét pedig a tudósok a lézerimpulzusok segítségével mérnék meg.
A módszerrel a kábel nagyjából két méteres szakasza mérhető le, vagyis összesen 10 ezer ilyen egység kellene ahhoz, hogy a 20 kilométeres szakaszt ellenőrizni tudják a tudósok.
A tesztek során a kutatók képesek voltak egy, a mérőponttól 45 kilométerre lévő, 3,4 erősségű földrengés detektálására, de eddig nem észlelt törésvonalakat is sikerült azonosítaniuk.
Jelenleg azon dolgoznak a kutatók, hogy hogyan lehetne ezt a megoldást átültetni a gyakorlatba. A tesztet ugyanis csak a kábel karbantartásakor tudták elvégezni, különben zavarták volna az adatfolyamot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.