Tech hvg.hu 2019. október. 23. 17:03

Hatalmas harapásnyomot találtak egy nagy fehér cápa fején, a kutatók se tudják, mi okozta

A cápákkal foglalkozó Ocearch kutatói bukkantak rá arra a közel négyméteres példányra, melynek fejét harapásnyomhoz hasonló sérülés borítja. Talán egy nála is nagyobb cápa okozhatta.

Az Ocearch régóta követi az amerikai partok közelében felbukkanó cápákat. A megfigyelt egyedek egyike a Vimy nevű példány, amely nemrég különös sebeket szerzett: a fején két nagyobb heg is látható. A kutatók úgy gondolják, az állat összetűzésbe keveredhetett egy másik cápával, de ennek ellentmond, hogy Vimy sem kicsi, közel 4 méteres.

A sebek elhelyezkedésük miatt harapásnyomnak tűnnek: olyan, mintha egy hatalmas száj próbált volna kiragadni egy darabot a cápa fejéből, noha az IFLScience szerint elképzelhető, hogy a sérüléseket nem egy időben szerezte az állat, az egyik ugyanis már behegesedett. A vágások iránya miatt a kutatók nem vetik el azt a lehetőséget sem, hogy a cápára egy nála (jóval) nagyobb példány támadt rá.

Facebook/OCEARCH

A kutatók felidézték, hogy Vimy megtalálása előtti héten egy 5 méteresnél is nagyobb cápát regisztráltak a rendszerükben, amely elég nagy ahhoz, hogy ilyen sebet ejtsen egy kisebb fajtársán. A nyomozás azért is bonyolult, mert Vimy kifejezetten sokat vándorolt, mire újból a kutatók látóterébe került: október elején még Új-Skóciánál úszkált, október 20-án viszont 1000 kilométerrel arrébb tűnt fel. Ez pedig elég nagy távolság, hogy másfajta élőlényekkel is összeakadjon.

A szakemberek azt mondják, a cápák cápák elleni támadása sokkal gyakoribb, mint hisszük. A kutatók is sokféle sebet láttak már a cápákon, abban viszont egyetértettek, hogy a mostani sokkal különlegesebb. Ezek állatok ugyanis általában az uszonyuknál sérülnek meg.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.