“Óriási a felelősségünk, és a közelgő amerikai elnökválasztás miatt sem lankadhat a figyelmünk” – így fogalmazott Mark Zuckerberg, amikor újságírók kereszttüzében számolt be, milyen változtatásokkal készül jövőre a közösségi oldal. A cél, hogy ne ismétlődjön meg 2016.
Donald Trump amerikai elnök megválasztása előtt nagyon aktívvá váltak az orosz trollgyárak, melynek eredményeként durva propaganda söpört végig a közösségi oldalakon. Egy 2017-ben közölt jelentés szerint az Egyesült Államok Facebook-felhasználóinak több mint felét elérték a 2016-os elnökválasztási kampány során feladott (és orosz vonalon finanszírozott) hirdetések.
A történtek miatt a Facebooknak nagyon nehéz időszakot kellett átélnie, és ezen az sem segített, hogy évekkel az incidens után sem sikerült kisöpörni az oldalról azokat az álprofilokat és oldalakat, melyeket a választók befolyásolása miatt hoznak létre, gyakorlatilag folyamatosan. A közösségi oldal néhány hete Trumpot fényező ukrán fiókokat szüntetett meg, de erre csak azután került sor, hogy a tevékenységük gyanússá vált az adminoknak.
Mark Zuckerberg ennek ellenére úgy érzi, a hamarosan életbe lépő változtatásokkal sikerülhet elkerülni egy, a 2016-oshoz hasonló botránysorozatot. A közösségi oldal hosszú blogbejegyzésben vázolta terveit a jövővel kapcsolatban, melynek fő része a választásokban érintett fiókok nagyobb fokú védelme. Utóbbi a Facebook szerint nem csak a jelöltekre terjed majd ki, a stábtagokat is szemmel tartják.
A módosítások közé tartozik a politikai tartalmat közlő Facebook-oldalak ellenőrzése, és működésük átláthatóbbá tétele, valamint a fizetett hirdetések útján megjelenő posztok valóságtartalmának felülvizsgálata. Ennek eredményét a felhasználók is láthatják majd: ha egy poszt a harmadik fél általi ellenőrzések alapján fals információt terjeszt, úgy a Facebookon szürkés, kitakart háttérrel jelenik majd meg. A bejegyzést Zuckerbergék nem fogják törölni (azt már korábban elmondták, hogy miért), de egyértelműen jelzik, hogy a tartalom kamu. A módszert az Instagramra is kiterjesztik.
Érdekes lépés, hogy Zuckerbergék nem veszik el a lehetőséget a felhasználóktól, hogy egy kamugyanús cikket elolvassanak. A problémásnak bélyegzett bejegyzéseknél csupán egy figyelmeztetés áll majd, hogy a tartalom erősen sántít, de aki akarja, így is megnézheti. A közösségi oldal ezt azzal magyarázta, hogy az ő feladatuk a felhasználói visszaélések megakadályozása, törölni pedig csak azokat a posztokat fogják, melyek konkrét veszéllyel fenyegetnek.
Az NPR idézi Mark Zuckerberg szavait, aki szerint a világ sokat változott 2016 óta, de közben a Facebook is okosodott, és képes lett felismerni az újfajta kísérleteket, amelyeket a felhasználók befolyásolására hoztak létre. A csapat munkáját már egy több mint 40 szakértőből álló szervezet is segíti, ennek tagjai a média és az emberi jogok területén szerzett tapasztalatokkal is rendelkeznek. Nagy kérdés, hogy ezek után milyen eredményt érnek majd el Zuckerbergék, főleg, hogy egyszer maga a cégvezető fogalmazott úgy: a Facebook sem tud mindent megakadályozni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.