Az amerikai űrhivatal újfajta szkafanderében nemcsak könnyebben mozognak majd az űrhajósok a Holdon, de a földi szakemberek szerint nagyobb biztonságban is lesznek.
Még néhány évre egészen biztosan szükség van ahhoz, hogy a NASA asztronautái visszatérjenek a Holdra, a misszióval kapcsolatos legfontosabb kérdések azonban már körvonalazódni látszanak. Lassan útnak indulhat az űrhajó, ami majd embereket is szállítana az égitesthez, a kilövéshez pedig spéci módon szerelték fel a kilövőállást: egy olyan öntözőrendszerrel látták el, ami percenként 1,7 millió liter vizet folyat el. És a jelek szerint most már az is megvan, hogy milyen öltözetben térhet vissza a Holdra a NASA.
Az űrhajósok új űrruháját xEMU (Exploration Extravehicular Mobility Unit) névre keresztelte a NASA. Azt mondják, nagyon nagyban hasonlít ahhoz, amit a korábbi holdra szállás közben viseltek az űrhajósok, vagy épp arra, amiben a Nemzetközi Űrállomás asztronautái indulnak űrsétára, de azért nagyon sok ponton fejlődött a speciális viselet.
Az egyik legfontosabb változás, hogy a korábbinál sokkal szabadabban tudnak majd benne mozogni az asztronauták. Ez nemcsak kényelmi szempontból fontos, hanem praktikusan is: a fejlesztésnek köszönhetően nem lesz szükség például arra az "ugrálásra", amit a korábbi Apollo-missziók résztvevői esetében láttunk.
Mielőtt az űrhajósok elindulnának a Hold felé, mindenkire "ráigazítják" majd a szkafandereket. Ehhez az emberek összes mozdulatát szkennerrel tapogatják le, hogy tökéletesen passzoljon rájuk a szerkezet.
A legfontosabb fejlesztés életben tartó rendszerhez kötődik. A NASA szerint ez – ami a szkafander hátára került – sokkal fejlettebb lett, mint amilyet eddig használtak. Ennek köszönhetően az űrhajós még akkor is biztonságban lesz, ha egyszerre több alkatrésze meghibásodik. Mindez a Hold felszínén eltölthető időt is növeli.
[Fontos döntést hozott a NASA, ami segítheti a visszatérést a Holdra]
Mindezek mellett a ruha sokkal jobban taszítja a port, mint a korábbi változatok, és a hőterhelést is nagyobb mértékben képes elviselni. Az űrhajósnak így -156 és 121 Celsius-fokon sem esik bántódása.
Néhány ponton persze még finomíthat a dolgon a NASA, de összességében már látszik, milyen lesz majd a végeredmény.
Ha kíváncsi a holdra szállással kapcsolatos fejleményekre, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.