Tech hvg.hu 2019. szeptember. 30. 09:03

Ingyen letöltheti azt a 154 oldalas könyvet, ami netezés közben nagy hasznára lehet

A Neumann Társaság kifejezetten átlagfelhasználóknak szánt, közérthetően megírt informatikai biztonsági tankönyvének aktualizált kiadásából már az is kiderül, hogy miként lehet felismerni a deepfake technológiával készített hamis videókat, vagy mire kell vigyáznia a fiatalok körében egyre népszerűbb TikTok közösségi szolgáltatás használatakor, de még abban is segítséget nyújt, hogyan kell megóvni digitális eszközeinket, ha azokat otthonunktól távol, például szállodában vagy étteremben használjuk.

Az Erdősi Péter Máté és Solymos Ákos által írt IT biztonság közérthetően című, ingyenesen letölthető, 154 oldalas tankönyv bármilyen mobileszközön, e-könyv-olvasón és számítógépen könnyen olvasható, de aki szeretné, .pdf formátumban is letöltheti, így ki is nyomtathatja. A kötet 2017-ben jelent meg, a Neumann Társaság közleménye szerint éppen ideje volt frissíteni.

Neumann Társaság

A 2019-es kiadás tananyaga olyan aktuális témákkal bővült, mint például az utóbbi egy évben egyre nagyobb számban feltűnő deepfake videók, amelyek készítői mesterséges intelligencia felhasználásával hamisítanak meg jeleneteket, például a valóságban jelen sem lévő szereplőket generálva a felvételekre. A technológiával már szinte észrevehetetlen módon lehet valakinek a szájába adni olyan mondatokat, melyeket valójában sosem mondott el.

A szülői visszajelzések nyomán belekerült a tananyagba a gyerekek, tinédzserek által előszeretettel használt online szolgáltatások (például TikTok, Snapchat, Instagram) működésének leírása, illetve egy külön ismertető arról, hogy miként érdemes otthon szabályozni a digitális eszközök használatát a gyermekek számára, és hogyan lehet megóvni őket például az internetes zaklatástól.

[Ki védi meg a gyereket, ha se a tanár, se a szülő nincs fent a Facebookon?]

Az új kiadás emellett konkrét tippekkel is szolgál arra vonatkozólag, hogy miként tudjuk megóvni az adatainkat utazás közben, például, ha idegen, éttermi vagy szállodai wifihálózatra csatlakozunk eszközeinkkel. Az új kötetből az is kiderül, hogy felhasználóként mire kell számítanunk a bankkártyás fizetéseknél az uniós PSD2 irányelv küszöbön álló bevezetése nyomán.

A fent említett aktuális témák mellett a tankönyv továbbra is részletes információkkal szolgál az olyan alapvető internethasználat során felmerülő témákkal kapcsolatban is, mint amilyen a biztonságos wifihasználat, a mobil eszközöket és számítógépet fenyegető kártevők, csaló internetes áruházak, vagy éppen a fake news.

A Neumann Társaság tájékoztatása szerint az elmúlt két évben több tízezren töltötték le weboldalukról a kiadványt, reményeik szerint a friss kiadása is hasonlóan sikeres lesz.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.