Tech hvg.hu 2019. szeptember. 06. 13:28

Agyban tekereg a robotikus gyógykukac

Még távirányítani kell, de egyszer majd magától kunkoroghat a fájós fejekben.

Az agyi érkatasztrófa – a sztrók – ellenszere lehet az a miniatűr, kukacszerű robotocska, amit az MIT (Massachusetts Institute of Technology, Massachusettsi Műszaki Egyetem) kutatói fejlesztettek ki. A robot az agyi erekben is tud közlekedni, majd lézerrel bonthatja fel a keletkezett vérrögöket.

A robot maga már működik, a vérrögbontó lézeren még dolgoznak. Az állatkísérletek egy éven belül megkezdődhetnek, de mire a kórházakba kerül a kész termék, addig egy évtized is eltelhet.

Az NBC News beszámolója szerint az eljárás nagyban növeli a sztrók túlélésének esélyét, mert sokkal hamarabb lehet hozzáférni az érintett agyi részhez, mint hagyományos eljárással. Így megelőzhető a szövetek elhalása is.

A robotot mágneses módszerrel irányítják, így állítható be alakja és haladása is. A távvezérlés lehetővé teszi, hogy akár egy másik kórházból végezzék el a beavatkozást, ha helyben nincs megfelelően képzett és tapasztalt szakember. A gyógykukacot egy apró vágáson keresztül juttatnák a páciens szervezetébe, onnan pedig már felkúszik a fejébe. A géptestet síkosító borítja, hogy a legvékonyabb erekbe is becuppanhasson. Így lehetővé válik a beavatkozás olyan helyeken, amit katéterekkel lehetetlen elérni.

Az MIT videóján egy életnagyságú, szilikonból készült modellben tekergőzik a gépecske.

A távlati terv azonban, hogy mesterséges intelligenciával ruházzák fel a berendezést. Így a piciny gépkukac saját belátása szerint kószálhatna az agyunkban, és végezhetné a dolgát. Erre azért van szükség, mert agysebészből egyszerűen nincs elég.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.