Tech hvg.hu 2019. augusztus. 28. 20:18

Kipróbál valamit a Lego: Braille-leírást és hangos építési útmutatót ad a készlet mellé

Egy barátok közötti kedves gesztusként indult Boston külvárosából, mára pedig a Lego globális kísérleti projektje az új kezdeményezés, amely a mesterséges intelligencia segítségével igyekszik még elérhetőbbé tenni az építőkockás játékélményt a látássérült gyerekek számára.

Ahogy egy ikeás bútor dobozának, úgy a Legó készleteinek is része az útmutató, amely a gyerekek számára is érthető módon, képekkel mutatja meg azon lépések egymásutánját, melyekkel meg lehet építeni az adott szettet. Ez a legtöbbek számára hasznos segítség, ám a látássérült gyerekeknek (felnőtteknek) másra lenne szükségük. Így volt ezzel a Lego közleményében bemutatott Matthew Shifrin is, aki már egészen kicsi korától rajongott a dán építőkockákért, de mivel születése óta vak mindig segítségre volt szüksége az összerakásukhoz.

"A barátom, Lilya leírta nekem az építés lépéseit, amelyeket aztán feltöltöttem egy olyan rendszerbe, aminek segítségével aztán egy Braille olvasón, az ujjaimmal el tudtam olvasni őket. A kedvemért megtanulta a Braille-írást, számtalan órát töltött azzal, hogy a Lego-útmutatókat Braille-re fordítsa nekem” – idézi a játékgyártó közleménye Shifrint, aki elmerült a személyre szabott útmutatóiban, és olyan modelleket épített meg, mint a Lego Creator Expert Sydney-i Operaház vagy a londoni Tower Bridge – utóbbi leírása 850 oldalas volt.

Matthew Shifrin
Lego

Amikor 2017-ben addigi segítőtársa meghalt, Shifrin eldöntötte, hogy úgy szeretne az emléke előtt tisztelegni, hogy másokkal is megosztja a vakok és gyengénlátók számára készített Lego-építési útmutatókról szóló ötletét. Egy barátján keresztül, aki a Massachusetts-i Technológiai Intézet (MIT) média laborjában dolgozik, sikerült felvennie a kapcsolatot a Lego Csoport Kreatív Játék Laborjával. A gyártó munkatársainak megtetszett az ötlet, amellyel az Osztrák Mesterséges Intelligencia Kutatóintézethez fordultak segítségért.

Az osztrák labot kifejlesztett egy új, mesterséges intelligenciára alapuló szoftvert, amely LXFML (LEGO Exchange Format Mel Script) lépésekké alakítja a digitalizált képes építési útmutatókat úgy, hogy Braille-leírások, illetve hangos útmutatók legyenek. A szerdától egészen december 3-áig tartó kísérleti időszakban ezen a weboldalon négy szetthez érhető el ilyen – angol nyelvű – útmutató:

  • 11001 Kockák és ötletek Lego Classic
  • 41365 Lego Friends Emma műterme
  • 60207 Lego City Légi rendőrségi drónos üldözés
  • 70821 A Lego-kaland 2 – Emmet és Benny Építő javító műhelye

A vásárlók választhatnak, hogy meghallgatják a hangos útmutatót a monitorolvasójuk segítségével, vagy a Lego által biztosított hangot használják, vagy pedig elolvassák az útmutatót a Braille-olvasójuk segítségével. A négy útmutatóval kapcsolatos vásárlói visszajelzésektől függően, amelyeket 2019 végéig várnak, további hangos és Braille-írásos útmutatók kiadása van tervben, már jövő év első felében.

A vállalat kifejezetten büszke az újgenerációs útmutatókra, azt elismeri, hogy még sok fejlesztés van hátra a mesterségesintelligencia-szoftver fejlesztése és az automatizálási folyamatok terén. A hosszú távú terv az, hogy több nyelvet is bevonjanak és a jövőben minden Lego-szetthez készüljön ilyen útmutató.

Ha érdekli a kísérleti projekt eredménye és folytatása, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?