Új jelentést adott ki az ivóvízben is előforduló mikroműanyagokkal kapcsolatban az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A szakemberek úgy vélik, hogy egyelőre más miatt érdemes aggódni.
Ma már köztudott, hogy a mikroműanyagok (vagyis a nagyon kicsi, 5 mm-nél kisebb műanyagszemcsék) gyakorlatilag mindenhol ott vannak. Találtak már belőlük a sarki jégtáblák alatt, az esővízben, de a jelenségre a magyarországi halastavakban is felfigyeltek.
A WHO az egyre több helyen felbukkanó darabkák miatt új jelentést készített a témában, ebben pedig – noha csak óvatosan, de – kijelentik: az ivóvízben lévő mikroműanyagok szerintük nem tűnnek veszélyesnek az emberi egészségre, legalábbis most.
A műanyag főként a csapvíz és a palackozott víz fogyasztásával jut a szervezetbe, de a szinte láthatatlan polimerek megtalálhatók a kagylófélékben, a sörben és a vízben is. A Természetvédelmi Világalap számára az ausztráliai Newcastle Egyetem kutatói által készített korábbi tanulmány szerint már olyan széles körű a környezet műanyagszennyezettsége, hogy hetente öt gramm, azaz: egy bankkártyányi műanyagot ehetünk meg.
A BBC-n is megjelent jelentés azért óvatoskodik, mert a WHO szerint a problémával csak az elmúlt pár évben kezdtek foglalkozni a szakértők, így az ismereteink és a rendelkezésre álló adatok száma is nagyon kevés, még kutatni kell, hogy biztosat lehessen állítani.
Ír tinédzser ötlete segíthet megoldani a mikroműanyag-krízist
Az ötlete 50 ezer dollárt ért a Google pályázatán.
A WHO egyik szakértője, Bruce Gordon szerint azt sem szabad elfeledni, hogy az eddigi mintavételek során a kutatócsoportok eltérő eszközzel és módszertannal dolgoztak, ezért ezekből a kutatásokból tudnak egyelőre következtetéseket levonni.
A tudós azonban úgy vélekedik, az eddigi eredmények biztatóak, ezek ugyanis azt mutatják: a mikroműanyagok nem szívódnak fel a testünkben, egyszerűen áthaladnak rajta.
Gordon egyébként úgy véli, hogy a mikroműanyagoknál sokkal jobban kellene aggódnunk az olyan ismert veszélyforrások miatt, mint a szennyezett vizek, ezekből ugyanis rengetegen ember fogyaszt, és csak ez évi egymillió halálesetért felelős.
Ha érdeklik a műanyagszennyezéssel kapcsolatos fejlemények, hírek, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.