Tech MTI / hvg.hu 2019. augusztus. 05. 15:03

Hivatalos: a valaha mért legmelegebb hónap volt 2019 júliusa

Az idei július több mint forró volt, soha ilyen meleget nem mértek még, mint most. A rosszabb: ezután csak még fülledtebb nyarak várhatók.

A valaha mért legmelegebb július hónap volt a világon 2019 júliusa, amely páratlan hőhullámmal párosult Európában – jelentette hétfőn a Copernicus európai kutatóintézet. A légszennyezéssel, üvegházhatással és klímaváltozással foglalkozó intézet adatai szerint júliusban 0,04 Celsius-fokkal haladta meg az átlaghőmérséklet az előző legmagasabb, 2016-ban mért júliusi átlaghőmérsékletet, ám abban az évben erős volt az El Nino-hatás.

A Copernicus kutatóinak mérései szerint 2019 júliusában 0,56 Celsius-fokkal melegebb volt átlagosan, mint az 1981–2000 közötti időszak átlaghőmérséklete, ez 1,2 Celsius-fokkal magasabb, mint az iparosodás előtti időszakban, amely az ENSZ klímakutatói számára a viszonyítási alap.

Július hónap általában a legmelegebb hónap világszerte, ám a mi adataink szerint az eddigi legmelegebb hőmérsékleteket mérték 2019 júliusában

– közölte Jean-Noël Thépaut, az intézet igazgatója hétfőn.

Az üvegházhatású gázok kibocsátása folytatódásának és hőmérsékletek növekedésének hatásai miatt a rekordok folyamatosan dőlnek meg – tette hozzá. Kutatók szerint az emberi tevékenység okozta klímaváltozás nélkül 1,5-3 Celsius-fokkal lett volna hűvösebb a júliusi hőhullám Európa minden mért helyszínén.

[Ezt olvasta már? Olyan ütemben melegszik a bolygónk, amire 2000 éve nem volt példa]

A szélsőséges időjárási jelenségek és a klímaváltozás összefüggéseit vizsgáló World Weather Attribution (WWA) projekt pénteken bemutatott jelentése szerint "a 2019. júliusi hőhullám olyan szélsőséges mértékű volt a kontinentális Nyugat-Európában, hogy az elért csúcsértékek a klímaváltozás nélkül teljességgel elképzelhetetlenek lennének".

A júliusi hőhullám többek között új németországi melegrekordot hozott: a hőmérő elérte a 42,5 Celsius-fokot. Emellett egyes országokban, például Belgiumban és Hollandiában a hőmérséklet az időjárási feljegyzések kezdete óta először emelkedett 40 Celsius-fok fölé.

Klímatudósok már a hónap közepén arra figyelmeztettek, hogy a közeledő újabb hőhullámok miatt a július összességében még melegebb lesz, mint és tessék, igazuk lett. A Copernicus a júniusi értékeket is eltalálta, de a számoknak a NASA is utánanézett, és náluk is ugyanezt hozta ki a matek.

A fokozodó meleg jelei már több helyen megmutatkoztak a nyár folyamán: az Északi-sark közelében 21 fokot mértek, a normál esetben fagyos Grönland egy részén pedig annyi jég olvadt el, hogy a szánhúzó kutyák térdig gázoltak benne. Az ottani jégtakaró olvadása nagy gond, hiszen a jég nem csak a globális klímarendszer igen fontos eleme, eltűnése a tengerszint emelkedéséhez vezethet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.