Legalább 2-3 millió évvel korábban becsapódott meteor végtermékei lehetnek azok a parányi üveggyöngyök, melyeket ősi kagylók belsejében találtak Floridában. A felfedezés óriási jelentőségű.
Már évezredekkel korábban is történtek meteorbecsapódások a Földön, ám ezek nyomait ma már természetesen rendkívül nehéz megtalálni. Egy fiatal kutató azonban olyan jelekre bukkantak, melyek jó eséllyel egy ugyancsak nagyon régi aszteroida földet érésére utalnak – számolt be róla a Gizmodo.
A történet főszereplője egy Mike Meyer nevű fiatal kutató, aki 2006-ban, akkor még egyetemistaként már megkövesedett kagylókat (fosszíliákat) gyűjtött be egy floridai bánya faláról. A kis Meyer ki is nyitotta azokat, ám meglepetésére egész mást rejtettek: gömb alakú, parányi üveggolyókat talált bennük.
Tíz évvel a felfedezést követően Meyer – immár a harrisburg műegyetem adjunktusaként – visszatért eredeti munkájához. A következő állomás az volt, hogy a kutató rájött, a pici gyöngyök valójában mikrotektiták, az aszteorida becsapódásakor keletkező melléktermékek.
A Meteoritics and Planetary Science-ben megjelent tanulmány szerint a kutatás még nem ért véget, de a Meyerrel együtt dolgozó szakemberek már most úgy vélik, hogy egy 2-3 millió évvel korábban becsapódott aszteroida (vagy aszteroidák) nyomaira bukkantak – már ez sem kis eredmény, ahogy az sem, hogy a lehetséges nyomokat szokatlan mód ősi kagylókban fedezték fel.
Egyébként utóbbira is van észszerű magyarázata a csapatnak.
A becsapódáskor keletkező nagyobb anyagokdarabokat tektikáknak nevezi a szakma, melyek általában könnycsepp formát öltenek. A kisebbek, vagyis a mikrotektiták azonban inkább gömbnek néznek ki. A közös bennük, hogy az idő folyamán a víz vagy a szél révén a tengerekbe, ahonnan aztán – mint ahogy a mostani felfedezés is mutatja – akár kagylókba is kerülhetnek.
A tudósok viccesen kozmikus gyöngyöknek nevezik a parányi gömbökat, mivel létrejöttükben egy odafentről érkezett objektum is fontos szerepet játszott.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.