Az Avast nemrég szúrta ki azokat az appokat, amelyekkel az áldozat szöveges üzeneteit, híváslistáját és tartózkodási helyét is meg lehetett nézni.
A közösségi média előretörésével a felhasználók gyakorlatilag minden különösebb kontroll nélkül oszthatják – és osztják is – meg magukról a róluk szóló információkat – például, hogy épp hol tartózkodnak, mit csinálnak, kivel vannak ott. Ez azonban személyes döntés, ami nem jogosítja fel az alkalmazások fejlesztőit arra, hogy kémkedő appokat készítsenek.
Az Avast nemrég azonban épp erre hívta fel e figyelmet: hét olyan applikációt találtak a Google Play áruházában, ami egészen másnak mutatta magát, mint ami volt. Az első ránézésre ártalmatlan appokról hamar kiderült, hogy kémkedésre lehet őket használni. Miután telepítették valamelyiket, olyan érzékeny információkhoz lehetett hozzájutni, mint a GPS-adatok, szöveges üzenetek vagy a híváslisták.
Az applikációk ráadásul abban is segítettek, hogy észrevétlen maradhasson a megfigyelés, így az app ikonját elrejtették, a megfigyelő pedig számítógépen keresztül nézhette, mit csinál a "célszemély".
A szoftvereket gyakran használták az alkalmazottak és a gyerekek felügyeletére, a CNet beszámolója szerint azonban nem mindenki tett így. A Spy Tracker segítségével például a házastársakat, barátokat/barátnőket figyelték meg a felhasználók – az appot nagyjából 130 ezer alkalommal töltötték le.
A Google megerősítette, valóban törölték ezeket az alkalmazásokat a Play áruházból. Az ugyanakkor, hogy ezek az appok ott lehettek a kínált programok között, azt mutatja, hogy a cégnek erősebb szűrőt kellene alkalmaznia az alkalmazások befogadásakor.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.