A The Guardian, a The New York Times és a Süddeutsche Zeitung közös vizsgálata arra derített fényt, hogy a kínai hatóság "problémás" tartalmakat akar keresni az ország nyugati felén belépők mobilján.
Miközben Kínában javában pörög a digitális diktatúra – a mindenkit megfigyelő rendszer márciusra már 23 millió embert tiltott le az utazásról –, özönlenek a turisták a távol-keleti országba. Ennek szemmel látható jele, hogy a világ legnagyobb repterét építették fel Pekingnél, ahol évente 100 millió utas fordulhat meg –miközben a 2008-ban nyitott repülőtere már szintén elérte ezt a szintet.
Mindent viszont a turistáknak sem szabad, és a jelek szerint ennek betartásáról a kínai állam is igyekszik gondoskodni. A The Guardian a The New York Times és a Süddeutsche Zeitung segíségével folytatott le egy vizsgálatot, ami alapján úgy tűnik, az országba érkező vendégek okostelefonjaira a határőrök egy kémkedő applikációt telepítenek. Ez hozzáfér
- az e-mailekhez,
- a szöveges üzenetekhez,
- a kontaktlistához,
- és a készülék paramétereihez
is. A helyi határőrök ezt mindenféle előzetes figyelmeztetés nélkül tették meg azokkal, akik Kirgizisztánból keltek át a Hszincsiang-Ujgur autonom területre. Ezen a területen a kínai kormány már régóta korlátozza a muzulmán lakosság jogait.
A határátlépőket arra szólították fel, hogy adják át a telefonjaikat és a jelszavaikat a határőröknek. Néhány androidos mobilra ezután rákerült a Fēng cǎi nevű app, ami a kiberbiztonsági szakértők szerint alkalmas arra, hogy a hatóság az állam számára problémás tartalmakat keressen a telefonon. Ilyen lehet az iszlám szélsőségesekkel vagy a Ramadánnal kapcsolatos szövegek, vagy épp a japán Unholy Grave nevű metálegyüttes zenéi.
A jelentés szerint az iPhone-okon ilyen appot nem találtak, de azokat is elvették a határőrök.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.