És a tengervízben mérhető szokásos sugárzási szinthez képest 100 000-szer nagyobbat mérnek ma is a helyszínen. De a tudósok szerint ez nem veszélyes.
1989-ben süllyedt el, és máig radioaktív sugárzás szivárog a Komszomolec szovjet atom-tengeralattjáróból a Norvég-tengerben. A helyszínen ma is a tengervízben mérhető szokásos sugárzási szinthez képest százezerszeres sugárzási szintet mérnek, de a tudósok állítják, ez nem jelent veszélyt az emberre, közölték az első orosz-norvég expedíció eredményei alapján.
Az értékek viszont magasabbak az orosz 2007-es méréseknél, 100 becquerel literenként. A tudósok szerint az innen kifogott halakat is meg lehet enni nyugodtan. A vizsgálatok elvégzéséhez a távirányítású Aegir 6000 nevű mélytengeri merülő jármű készített a tengeralattjáróról felvételeket, amelyeket időközben az interneten is közzétettek. A képeken látható, hogy a tengeralattjáró törzsét erősen megviselte a baleset óta eltelt 30 év. A roncs jelenleg 1665 méteres mélységben fekszik a tengerfenéken.
#BREAKING
— EHA News (@eha_news) July 9, 2019
Researchers detected high radiation off the coast of #Norway where the Komsomolets submarine sank in 1989. Radiation is around 100 thousand times higher than the usual level. There are still 2 nuclear warheads in the submarine.
[via @ntvru]pic.twitter.com/4snYwfdKAg
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.