Felfedte az igazságot az amerikai elnök: Trump szerint rosszul látjuk helyzetet, nem az orosz propaganda miatt kell aggódni, valójában a technológiai cégek azok, amik nagy veszélyt jelentenek a világra.
Nem az orosz hackerek és az általuk terjesztett propaganda, hanem a technológiai cégek jelentenek veszélyt a 2020-as elnökválasztásra – erről beszélt lényegében Donald Trump amerikai elnök egy telefonos interjújában a minap, melyről az amerikai sajtó mellett a Politico is hírt adott.
Az amerikai elnök nemrég maga jelentette be, hogy jövőre is ringbe száll a posztért, az interjúban pedig ezzel kapcsolatos kérdésekkel bombázták őt. Egy ponton azonban fordult a beszélgetés, és Trump a technológiai cégek ekézésébe kezdett: szerinte ezek a vállalatok továbbra is komoly veszélyt jelentenek a világra, és így a 2020-as elnökválasztásra is.
Az elnök meg is nevezte ellenségeit: szerinte a Google és a Twitter elfogult piaci szereplők, akik kevesebb megszólalást engednek a republikánus képviselőknek, így például neki is, míg a demokratáktól származó véleményeket nagyobb eséllyel, és szívesebben jelenítik meg.
Az USA első embere nem először üzen hadat az amerikai sajtóban a világ legnagyobb technológiai vállalatának, számos alkalommal bírálta ezeket a cégeket. A mostani szavai azonban viszonylag újak, habár hozzá kell tenni, teljesen pontatlanok: ahogy a Politico is felhívja rá a figyelmet, törvényalkotók, valamint az Egyesült Államok hírszerzéssel foglalkozó tisztviselői is egyetértenek abban, hogy a 2016-os elnökválasztásba történt beavatkozás egy tudatos akció volt, méghozzá Oroszország részéről:
óriási dezinformációs kampányt hajtottak végre a közösségi oldalakon, hogy befolyásolni tudják a választókat.
2018 decemberében napvilágra került jelentések szerint a 2016-os amerikai elnökválasztás idején Moszkva feltételezhetően valamennyi közösségi médiumot igénybe vette a választás befolyásolására. A Facebook akkori vizsgálata szerint az oroszok által vásárolt, politikai-közéleti tartalmak összesen 126 millió amerikai felhasználóhoz jutottak el.
Az orosz trollok a Twitteren is ott voltak, a mikroblog idén júliusban 70 millió gyanús felhasználót vont ki a forgalomból, de a Facebook és Instagram is tucatjával törölte a hasonló céllal műdkötetett fiókokat. Az Unhack The Vote szakemberei 250+ olyan weboldalt is találtak, ahol az oroszokkal folytatott kommunikáció nyomaira bukkantak.
A FireEye kiberbiztonsági cég egy idén márciusban közzétett jelentése szerint valós volt a félelem, hogy az oroszok az európai parlamenti választásokat is megpróbálják majd megzavarni. A hírek miatt a cégek, köztük a Facebook is úgy döntött, szigorúbb szabályokkal készülnek az EP-választásra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.