Tech hvg.hu 2019. június. 25. 16:37

Új magyar technológia segíthet 800 ezer kockaház energiagondjain

De akár energiatermelő falu is építhető a Koeb modul elemeiből.

800 ezer energiapazaról kockaház korszerűsítésén segíthet egy új magyar technológia. A BME diákcsapatának, négy mérnöki karának – építészmérnöki, építőmérnöki, gépészmérnöki, villamosmérnöki – és a társadalomtudományi kar közös munkájának eredménye a Koeb modul, egy olyan technológia, amely mind a házak költséghatékony és egyszerű energiahatékonyság növelő felújítását, mind bővítését lehetővé teszik, ezzel egy a panelházak hőszigeteléséhez hasonló program alapjául is szolgálhatnak, de akár önmagukban alkalmasak új, tetszőleges méretű és funkciójú alacsony és hatékony energiafelhasználású épületek építésére is.

BME

A Koeb modult az ikeás rendszerekhez hasonlítják: előre gyártott, különféle funkciókkal bíró, akár a gépészetet is magába foglaló, könnyen egymáshoz illeszthető elemekből épülhet fel akár egy teljes ház, akár egy meglévő házhoz kapcsolódó épületrész, ráépítés.

A gépészeti modul alkalmas hőszivattyús hűtés/fűtés biztosítására a teljes épületben, napenergia hasznosítására, energia tárolására, a háztartásban keletkező szürkevíz újrahasznosítására.

A diákcsapat elsősorban a kockaházak felújításának problémájára koncentrált, a Koeb előregyártott moduljaival kevesebb munkaerőt és munkaórát igényelve, költséghatékonyabbá válik az energiahatékonyságot maximálisan figyelembe vevő korszerűsítés. Lehet vele növelni a lakás méretét, azaz hozzáépíteni, de a gépészettel kiegészített modullal még tovább lehet bővíteni a lehetőségeket, ez a ház bővítése és komfort funkciójának javítása mellett, egy korszerű, az egész házra rákapcsolható hűtés-fűtés korszerűsítést tesz lehetővé, teljesen kiváltva a korábbi fűtési rendszert.

BME

Sőt rendszerben gondolkodva egy egész energiatermelő falu is kialakítható ezekkel az elemekkel, melynek bekapcsolása az országos energiahálózatba segíti a máshol termelt napenergia tárolását illetve ha arra van szükség, a falu által termelt energia átcsoportosítását is.

A technológia először a Solar Dechatlon versenyen mutatkozik be, ami június 27-én kezdődik Szentendrén, a csapatnak 14 nap áll rendelkezésére hogy a most kifejlesztett modulokból egy komplett házat építsen fel. Az építkezést követően egy kéthetes mérési szakasz következik, ahol a házak lakhatásra alkalmasságát és energiahatékony működését is vizsgálják.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.