Tech hvg.hu 2019. június. 12. 09:03

Kongatják a vészharangot: 500x gyorsabban pusztulnak a növények, mint kellene

Százötvennél is kevesebb növényfaj pusztult ki az elmúlt időben, szól a hivatalos statisztika, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) úgynevezett vörös listája. Ennél közel négyszer többet találtak egy új, globális elemzés készítői.

Többszörösen meghaladja a hivatalos nyilvántartásban lévőt a kihaltnak tekinthető növények száma – erre jutottak a londoni Kew-kertek botanikai kutatóállomás svéd és brit munkatársai. A Nature tudományos folyóiratban publikált tanulmányuk szerint 571 faj pusztult ki 1753 és 2018 között.

De valóságban még ennél is nagyobb lehet a baj, véli Aelys Humphreys vezető kutató, a tudóscsoport azon véleményét idézve, miszerint az érték még mindig alulbecsüli a valódit. Vannak ugyanis olyan régiói a világnak, melyeket nem sikerült még alaposan feltérképezni.

Mivel az állatfajok számánál a növények világában jóval több faj létezik, így nem csoda, hogy darabszámot tekintve több növényfaj tűnik el a Föld színéről.

Kihalt növények száma területenként
Kew Gardens / Humphreys et al.

A mostani elemzés rámutatott a területi hasonlóságokra: feltűnően ugyanott pusztulnak ki növényfajok, ahol állatfajok is. Nincs ebben semmi meglepő annak fényében, hogy a kihalási események zöme az ember természetpusztító tevékenységéhez köthető. A Kew-park kutatói úgy becsülik, az embereknek "köszönhetően" a természetesnek tekinthető kihalási ritmusnál nagyjából 500-szor gyorsabban pusztulnak a növények.

A biodiverzitás ijesztő mértékű csökkenésére figyelmeztetett néhány hónapja a WWF is. A természetvédelmi szervezet szerint nem kérdés, hogy történelmi időket élünk – az a kérdés, lesz-e még folytatás.

Ha máskor is tudni szeretne a természet helyzetéről, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés