Tech László Ferenc 2019. június. 10. 20:00

A legerősebb telefon, ami nem is kerül túl sokba – teszten a cápamobil

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Csúcsra pörgetett processzor, sok memória, szép kijelző, dupla hangszóró és fényeffektek. Röviden és tömören ez a Black Shark 2, a Xiaomi játékra optimalizált felsőkategóriás telefonja.

A Black Shark (Fekete Cápa) márkanév hallatán nemcsak itthon, hanem nemzetközi fronton is szinte mindenki csak értetlenül néz. Nem is csoda, hiszen a kínai gyártó alig egy éve dobta piacra első okostelefonját és hiába tart most már a harmadik készülékénél, egyelőre csak nagyon kevesen tudják, hogy mi fán terem.

Egy kicsit segítünk. Ahogy a Xiaomi a Redmi márkával az alacsonyabb árkategóriában versenyez, úgy a Pocophone albranddel az elérhető árú csúcstelefonok között próbál szerencsét, a Black Sharkkal pedig a kifejezetten a játékosoknak szánt készülékek piacán kívánja letenni a névjegyét. Hogy milyen sikerrel, az kiderül az alábbiakból, vagyis a Black Shark 2 nevű új gamer mobil tesztjéből.

Gamer mobil?

Kortól és nemtől függetlenül rengetegen rajonganak a digitális játékokért, az igazi gamerek pedig adott esetben horror összegeket hajlandóak kifizetni egy új számítógépért, egy erősebb grafikuskártyáért vagy egy fürgébb képfrissítésű monitorért. Az elektronikus játékok manapság azonban már nemcsak az ilyen "nagy vasakon" hódítanak, hanem a mindig a zsebünkben lévő mobilokon is: az elmúlt évtizedekben komoly utat jártunk be az első nokiás kígyós játéktól a csillogó-villogó grafikás 3D-s okostelefonos alkalmazásokig.

Ha pedig létezik gamer számítógép, akkor miért ne lehetne létjogosultsága a gamer mobiloknak? Az intenzíven pattogó labdára első körben a Razer Phone-nal és az Asus ROG Phone-nal csaptak le a gyártók, most pedig itt az ezeknél újabb és gyorsabb hardvert felvonultató Black Shark 2.

László Ferenc

Az már első blikkre látszik, hogy ez nem egy úgymond átlagos csúcsmobil. Az előlapon még nincs semmi különös, azonban az oldaléleken található betétek, illetve a hátlap vegyesen matt, illetve csillogó felületei már erősen arról árulkodnak, hogy ezúttal nem egy tucatmobilhoz van szerencsénk.

És aztán kiderül, hogy a készülék oldalán lévő csíkok, illetve a hátsó "S" karakter világítani is tud. Részletesen személyre lehet szabni, hogy mikor, milyen színben és milyen formában világítsanak, illetve pulzáljanak ezek a LED-es fényforrások, ami egy hétköznapi mobilos szemével nézve nem több bazári villogásnál. Egy a fiatalabb korosztályból származó gamer viszont azonnal tűzbe jön tőle. És őt vélhetően az sem zavarja igazán, hogy a kiváló minőségű, nagyrészt fémből készült borítású telefon vastagabb és nehezebb az átlagnál – hiszen a játékra optimalizált laptopoknál már ehhez is hozzászokhatott.

László Ferenc

Arzenál

A felső él teljesen csupasz, alulra egy dupla férőhelyes kipattintható SIM-tálca és egy USB-C aljzat került. Jack dugalj sajnos nincs, és ugyan vigasz, de sovány, hogy a telefon mellé alapáron jár egy USB-C-ről 3,5 milliméteres audioaljzatra átalakító adapter: vagy töltőn van a készülék, vagy vezetékes füles van rácsatlakoztatva, a kettő együtt nem megy.

A problémára egy vezeték nélküli fejhallgató jelentheti a megoldást, illetve ha nem zavarjuk a körülöttünk lévőket, akkor a Black Shark 2 remekül kihangosítható. Ebben a kijelző alatt és felett lévő sztereó hangrendszer van a segítségünkre, melyek hangerejére nem lehet panasz, de a hangminőség lehetne kicsit jobb.

László Ferenc

A dobozban találunk többek közt néhány egyedi matricát, egy hátulról és oldalról igen komoly védelmet biztosító átlátszó szilikontokot, valamint egy gyorstöltőt. Vezeték nélküli töltés nincs, ellenben a vezetékes adapter igen gyors: a 27 W-os egységgel alig 30 perc alatt 60 százalékosra tölthető a teljesen lemerült telep. Az akkumulátor kereken 4000 mAh kapacitású és bár csúcsgrafikás játékokkal 4-5 óra alatt nullára meríthető, normál böngészés vagy videónézés esetén ennél jelentősen hosszabb üzemidő is hozható.

Cápagomb

A hangerőt a bal oldali élen lévő gombokkal lehet állítani. Ennél azonban érdekesebb az ellentétes oldalon lévő bekapcsológomb mellett található, érdesített felületű Shark-csúszka. Ezt elmozdítva az addig lényegében teljesen hétköznapi androidos mobilként használt Black Shark 2 szempillantás alatt átalakul dedikált gamer céleszközzé.

A kijelzőkép vízszintesbe fordul és a képernyőn a korábban feltelepített játékok méretes ikonjai között lapozgathatunk oldalirányban. Ezekre rányomva villámgyorsan elindulnak az adott alkalmazások. Ilyenkor a játékélményt semmilyen értesítés, akár még bejövő hívások sem zavarják meg – adott a lehetőség, hogy a normál világot maximálisan kizárjuk és teljesen belefeledkezzünk a virtuálisba.

László Ferenc
László Ferenc

A normál értesítési sáv persze továbbra is bármikor lehúzható fentről, illetve a felső sarkokból átlósan lefelé előcsalogatható a készülék saját játékvezérlő panelje. Ezen gyorsan és egyszerűen variálhatunk a wifin, kipucolhatjuk a memóriát és kitehetünk a játékok élő képére egy kis felületet, mely folyamatosan kiírja az aktuális képfrissítési rátát, valamint a processzor hőmérsékletét. Utóbbi funkció tesztünk során időnként nem akart működni, illetve néhol kínai írásjelekbe botlottunk.

Rengetegféle játékkal nyúztuk a Black Shark 2-t, de semmivel sem tudtuk két vállra fektetni. Csak hogy a fontosabb és erőforrás-igényesebb programokat említsük, a Fortnite, a PUBG, az Iron Blade, az Asphalt 9, a Real Racing 3 mind-mind fürgén és abszolút zökkenőmentesen futott. És ha az abszolút maximalista gamerek valamivel esetleg mégsem teljesen elégedettek, nincs más dolguk, mint bekapcsolni a "Ludicrous" módot, ami a Tesla villanyautókéhoz hasonló módon non-plus-ultra teljesítményszintre pörgeti fel a rendszert.

László Ferenc

A nyers erőről röviden annyit, hogy az AnTuTu tesztprogramban 368 215 pontot teljesít a Black Shark 2, vagyis csak a szintén Xiaomi által gyártott Mi 9 veri, de a maga 371 020 pontjával az is csak éppenhogy, így inkább holtversenyt kiálthatunk.

Képes rá

A vizuális élménybe nem rondít bele notch, sőt ha a kiegészítőként megvásárolható gamepadet is felcsatlakoztatjuk a telefonra, akkor az ujjaink sem takarnak ki semmit a kijelzőből. Ami 6,39 colos és teljesen sík, a sarkai pedig le vannak kerekítve. Az AMOLED technológiának köszönhetően a kontrasztarány lényegében végtelen, a feketék valódi mélyfeketék, ellenben napsütéses kültéri használat esetén nem voltunk maximálisan elégedettek a fényerővel.

A gyárilag felapplikált fólia védelmét élvező kijelző 19,5:9 képarányú, a kávái közepesen vékonyak, a felbontása pedig 2340x1080 pixel. Ha nagyon közelről nézzük a panelt, észre lehet venni, hogy nem QHD+, hanem csak FHD+ felbontású, de játék közben ez nem igazán zavaró. A gyártó ily módon egyrészt olcsóbban tudja kínálni portékáját, másrészt előtérbe helyezi a minden körülmények mellett magas képkockaszámot.

László Ferenc

A 43,5 milliszekundumos érintési válaszidő új rekord, és a gyakorlatban is érezni, hogy a készülék reakcióideje nagyon alacsony. A 240 Hz-es érintési frissítésre sem lehet panaszunk, a kijelzőkép 60 Hz-es frissítését pedig maximum azok kifogásolják, akik tudják, hogy a rivális gamer mobilok 90-120 Hz-re is képesek.

Mit tud még? És mit nem?

A csúcskategóriás Snapdragon 855-ös chipset hatalmas felületű folyadékhűtést kapott, így hosszabb ideig üzemelhet maximális frekvencián, illetve szerényebb a melegedés. 10 percnyi PUBG után persze így is érezhetően felmelegszik a hátlap, ami télen akár feature is lehet, nyáron viszont már inkább bug. A RAM kiviteltől függően 6-8-12 GB-os lehet, a belsőmemória pedig 128-256 GB-os. A tesztkészülék 8/128-as kivitelű és bár RAM fronton nehezen kritizálható, azért egy microSD slotnak tudtunk volna örülni.

Vízállóságról nem gondoskodott a gyártó és az NFC is hiányzik a fedélzetről, illetve egyeseknek fájó lehet a magyar nyelv hiánya. Az Android 9.0 operációs rendszerre a fapados kinézetű Joy UI-t húzták rá, a tesztre kapott telefonon május közepén még csak a februári biztonsági frissítés volt elérhető. A wifi szupergyors, mindkét irányban 300 Mbit/s körüli értékeket és 1-2 milliszekundumos pinget mértünk. Az ujjlenyomat-szenzor a kijelzőben található és tapasztalataink szerint gyors, megbízható.

László Ferenc

Hátul két kamera található. Az f1,8-as fényerejű főkamera 48 megapixeles felbontású, de a pixelösszevonásos képminőségjavítás miatt a gyakorlatban 12 megapixeles fotókat produkál. Az f2,2-es és 12 megapixeles kiegészítő kamera 2x-es optikai zoomot biztosít, ultranagy látszög nincs. A képminőség közepesnek mondható, a legjobb fotók egész biztosan nem ezzel a telefonnal fognak készülni, főleg nem esti, éjszakai körülmények mellett.

Konklúzió

+: egyedi külső, fényeffektek, csúcsra járatott hardver, maximális játékélmény, dedikált játék-kezelőfelület, korrekt üzemidő és ár.

: nagy és nehéz, a kamera lehetne jobb, nem vízálló, nincs jack dugalj, nincs NFC, nincs wireless töltés és nincs magyar nyelv, nem bővíthető.

A Black Shark 2 nem hibátlan, viszont abban verhetetlen, amire igazából kitalálták. Ez pedig a játék, amibe semmilyen zavaró körülmény nem piszkít bele. Minden szupergrafikás lövöldözős-mászkálós-autós program szupergyorsan, zökkenőmentesen, könnyen irányítható módon játszható rajta, akár úgy, hogy közben minden mást kizárunk az életünkből. Leszámítva a hevesen integető/artikuláló barátainkat és rokonainkat.

A gamer hardver abszolút felsőkategóriás és talán a kamera vártnál gyengébb szerepléséért és a kisebb hiányosságokért kárpótol az egészen szelid árcédula. Melyen a 8/128-as kivitel esetében 549 eurós (173 ezer forint), a 12/256-as csúcsmodell esetében pedig 649 eurós (205 ezer forint) összeg olvasható. A gamepad-szett ára 89 euró (28 ezer forint)

Többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni ezekről, kövesse a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.