A NASA már javában készül arra a pillanatra, amikor a Mars 2020 Mars-járóval a fedélzetén útnak indul a leszállóegység. Hogy minden simán menjen, most egy furcsa gyakorlatba kezdtek egy helikopterrel.
Lassan, de biztosan közeleg az időpont, amikor a NASA egy újabb Mars-járót küld majd a szomszédos bolygó felszínére. A tervek szerint 2020-ban indítanák útnak, és 2021-ben érne célt a Mars 2020, aminek műholdja már ott kering a planéta körül. Az már biztos, hogy nagyon sok földlakó nevét elviszi magával az egység, a nagy kérdés viszont most is, mint minden eddig alkalommal ott van a tudósok előtt: vajon sikerül rendben leszállni a Marson?
A leszállóegység rendszerének egyik legkritikusabb eleme az úgynevezett Lander Vision System, vagy LVS. Ez az a szerkezet, ami automatikusan meghatározza a landolás helyét, miközben a Mars-járóval a fedélzetén folyamatosan odanavigálja magát.
Az LVS-nek muszáj pontosan működnie, mert a Föld–Mars-távolság miatt a rádiójelek csak késve érnének el a szerkezethez, vagyis kézi irányítással nem lehetne leszállni vele. A Mars 2020 lesz az első leszállóegység, ami ezt az automata manőverező képességet megkapja. A NASA most ezt a szerkezetet teszteli, méghozzá egy helikopter "orrára" erősítve.
A szakemberek a kaliforniai Halál-völgy Nemzeti Parkban tesztelik az LVS-t egy Airbus helikopter segítségével. A repülés során a rendszer letapogatja a környezetet, hogy így elemezze az őt körülvevő terepet.
Ha a Mars-járó sikeresen talajt ér, többek között mintákat gyűjt majd be a bolygó felszínéről, hogy azokat később visszajuttassa a Földre.
A Mars 2020 küldetés további fejleményeiért lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.