Tech MTI 2019. május. 24. 16:03

40 éve kipusztultak, most újra betelepítik a nipponíbiszeket Dél-Koreában

Veszélyeztetett nipponíbiszeket (Nipponia nippon) engedtek szabadon szerdán a dél-koreai vadonban a Koreai-félszigetről negyven évvel ezelőtt kipusztult faj újrabetelepítésének jegyében.

A nipponíbisz újratelepítési központban nevelt negyven madarat a biológiai sokféleség nemzetközi napjához igazítva engedték szabadon nagyjából 350 kilométerre délkeletre Szöultól.

A veszélyeztetett nipponíbisz igen elterjedt volt a Koreai-félszigeten egészen a második világháborúig, majd állománya hirtelen fogyni kezdett és utoljára 1979-ben láttak vadon élő példányt a koreai demilitarizált övezetben. A kelet-ázsiai ország azóta próbálja visszatelepíteni a fajt a vadonba, hogy 2008-ban egy nipponíbisz párt kapott ajándékba Kínától. Hat évvel ezelőtt Hszi Csin-ping kínai elnök két hím madarat ajándékozott Dél-Koreának, és nagyjából ezzel egy időben létrehozták az újratelepítési központot.

A központban jelenleg 363 nipponíbiszt nevelnek. A héten szabadon engedett negyven madarat nemük és koruk alapján válogatták össze, hogy növeljék az életben maradásuk esélyeit.

Az illetékes hatóságok tápláléklelő és fészkelőhelyeket alakítottak ki a vadonban a nipponíbiszeknek, hogy megkönnyítsék számukra az alkalmazkodást. A madarakat GPS-es nyomkövetőkkel is felszerelték, hogy megfigyelhessék napi mozgásukat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.