E-mailekből, prezentációkból és találkozók leiratából állt össze az a 4000 oldalnyi dokumentum, ami igen súlyos váddal illeti a Facebook vezérét, Mark Zuckerberget.
A tavalyi év finoman szólva sem sorolható a Facebook legjobb évei közé. A közösségi oldal több adatszvárgási botrányba is belekeveredett, ami nem tett túl jót sem a cég hírnevének, sem a megbízhatóságának. Mindez azonban semmi lehet ahhoz az adatkezelési ügyhöz képest, aminek bombáját kedden robbantotta az NBC News, a Computer Weekly, valamint a német Süddeutsche Zeitung.
A lapokhoz mintegy 4000 oldalnyi olyan dokumentum került, amely többek között a cég belső levelezését tartalmazza. Ezek alapján úgy tűnik, Mark Zuckerberg érzékeny felhasználói adatokhoz biztosított hozzáférést olyan alkalmazásfejlesztők számára, amelyek a Facebook "barátai" voltak. Mindez állítólag jutalom volt azon "harmadik felet jelentő" fejlesztőknek és cégeknek, akikkel/amelyekkel jó kapcsolatot ápolt Zuckerberg, vagy jelentősebb összeget költöttek el náluk hirdetésekre.
A cégeket emellett arra is ösztönözték ezzel, hogy osszák meg adataikat a Facebookkal. Akik ezt nem tették meg, azokat "kizárták" a jutalmazottak köréből.
A fenti módszer arra volt jó – a Facebook szemszögéből –, hogy 2011 és 2015 között megszilárdítsa a közösségi oldal piacvezető szerepét. A Duncan Campbell oknyomozó újságíró által összegyűjtött dokumentumok e-maileket, prezentációkat, találkozókról készült összefoglalókat, valamint a cégen belüli csevegéseket is tartalmaznak.
A Facebook az NBC Newsnak azt mondta, a dokumentumok hitelesek, ugyanakkor a történet félrevezető. Paul Grewal, a cég alelnöke és helyettes tanácsadója szerint a dokumentumok csupán a történet egyik oldalát mutatják be, és nem veszik figyelembe a kontextust. Azt viszont határozottan kijelentette, soha nem adták el a felhasználók adatait.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.