Tech László Ferenc 2019. április. 14. 10:00

Teszten az Asus csúcslaptopja: egy kijelző a szemnek, egy az ujjaknak

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

A tajvani gyártó új notebookja egy igazi hordozható erőmű, amiben nem egy, hanem rögtön két érintőkijelző található. Vázoljuk, hogy mi értelme van ennek a hétköznapokban.

Az Apple nemrég azzal dobott követ a notebookpiac állóvizébe, hogy az első laptopja 25. évfordulóján kiadott MacBook Próval bevezette a piacra a Touch Bart. Aki esetleg nem ismerné, ez egy vékonyka érintőkijelző, mely a billentyűzet legfelső sorában arra hivatott, hogy egyszerűsítse a hétköznapi használatot. Vannak akik imádják a Touch Bart, mások szerint viszont kevés gyakorlati haszna van.

Apple

Most pedig itt az Asus legújabb ZenBook Prója, ami hasonló megfontolásból, de teljesen más megvalósítás mellett próbál meg kisebbfajta forradalmat véghez vinni a laptopok kezelhetősége frontján.

ScreenPad

Az Asus lényegében nem tett más, mint a billentyűzet alól kiszerelte a normál érintőpadot, a helyére pedig egy az okostelefonokéhoz nagyon hasonló érintőkijelzőt helyezett. Méret és felbontás terén is komoly a hasonlóság a ScreenPad névre keresztelt kezelőszerv és a mobilok kijelzője között, hiszen konkrétan egy 5,5 colos képátlójú és Full HD felbontású panelhez van szerencsénk.

Fent a nagy képernyő, alul a kisebb
László Ferenc

A négyujjas gesztusokat támogató és benyomható alsó részű ScreenPad akár teljesen ki is kapcsolható, illetve viselkedhet úgy, mint egy normál tapipad, vagyis megjelenített kép nélkül is működhet. Az üzemmódok között az Fn+F6 gombok nyomkodásával bármikor egyszerűen lehet váltogatni. A 120x70 milliméteres felületet egyszerűen második kijelzőként is használhatjuk, a főkijelző képének tükrözésével, illetve annak kiterjesztésével.

László Ferenc
László Ferenc

A legnagyobb fantáziát a dedikált ScreenPad üzemmódban látjuk, amikor többek közt a számológép, a numerikus billentyűzet, a naptár, vagy akár a Spotify kezelőfelülete is megjeleníthető a kis érintőkijelzőn. Sőt, ha éppen egy Word állományt szerkesztünk, akkor a gyakran használt szövegszerkesztő funkciók automatikusan felbukkannak a panel felső sorában. Egyelőre csak kevés alkalmazás támogatja a ScreenPadet, de a jövőben várhatóan nőni fog majd ezen szoftverek köre.

László Ferenc
László Ferenc

Bónusz lehetőség, hogy az Asus Sync (Android, iOS) alkalmazásnak köszönhetően akár az okostelefonunk aktuális kijelzőképe is megjeleníthető a ScreenPaden, és nincs akadálya annak, hogy például egy a telefonra beérkezett üzenetre a számítógép billentyűzetén pötyögve válaszoljunk. A háttérvilágításos, magyar kiosztású klaviatúra jól használható, a gombok nyomáspontja ideálisnak mondható, mellettük pedig egy ujjlenyomat-szenzort is találunk.

Ultra HD erőmű

A 15,6 colos érintőképernyő 3840x2160 pixeles 4K felbontással bír, vagyis garantált, hogy még közvetlen közelről nézve sem láthatóak az egyes képpontjai. A képminőség, a fényerő és a betekintési szögek is nagyon rendben vannak, az viszont már más kérdés, hogy mennyi gyakorlati haszna van ekkora felületen az Ultra HD felbontásnak.

László Ferenc

Mondhatnánk, hogy a 4K tulajdonképpen csak arra jó, hogy megizzassza a motorháztető alatti hardvert, de mivel a ZenBook Próba a lehető legnagyobb teljesítményű mobil Intel processzor került, az Ultra HD képmegjelenítő kiszolgálása sem jelent túl komoly feladatot. Az Intel i9 processzor hat maggal rendelkezik, frekvenciája pedig 2,9 és 4,8 GHz között a helyzettől függően változik.

A kellemesen vékony kijelzőkáva és a kicsinyítésre fókuszáló mérnöki szándék miatt a 15,6 colos notebook alig nagyobb, mint egy közelmúltbeli 14 colos társa. Ennek viszont az a hátránya, hogy a komolyabb terhelés alatt keletkező hőmennyiségtől hely hiányában nehéz hatékonyan megszabadulni. Emiatt jelentősen felmelegedhet a borítás és adott esetben a brutális CPU is csak úgy tudja kordában tartani a saját melegedését, hogy némileg visszavesz a teljesítményéből.

László Ferenc

Videóvágásra vagy különböző mérnöki munkákra ettől függetlenül nincs is jobb választás ennél a laptopnál, de játékra azért nem feltétlenül ezt a gépet ajánlanánk. A 4 GB memóriás Nvidia GTX 1050 Ti nem rossz grafikusgyorsító, de mivel nem csúcskategóriás hardver, a játékokban adott esetben vissza kell venni a felbontást Full HD-re.

Egyebek

A 16 GB RAM bőven elegendő, az esetleges későbbi bővítést fontolgatók számára viszont rossz hír, hogy a memóriakonfiguráción utólagosan nem lehet változtatni. A tesztgépben egy 512 GB-os SSD lapul, ami néhány másodperces gépindítást és -leállítást, illetve villámgyors alkalmazáskezelést tesz lehetővé, illetve akár 1 TB-os SSD-vel is rendelhető a masina.

László Ferenc

A 18,9 milliméter vastag oldaléleken két USB-C és két USB Type-A csatlakozó aljzatot, egy HDMI-portot és egy microSD bővítőhelyet találhatunk. Utóbbi vélhetően a helytakarékosság miatt került a fedélzetre, de egy normál SD-slotnak talán jobban örültünk volna. Ethernet-port nincs, a wifi maximum 1,7 Gbit/s-os sebességre képes, a Bluetooth pedig 5.0-ás szabványú. A Harman Kardon hangszórók lefelé sugároznak, minőségűk enyhén átlag felettinek mondható, de aki igazán jó hangzást akar, az úgyis valamilyen profibb fülhallgatóval fog próbálkozni.

László Ferenc

A 71 Wh-s akkumulátor a gyári specifikációk szerint 9,5 órás üzemidőt biztosít, a gyakorlatban viszont ennek körülbelül csak a felét hozza a gép normál használat mellett. Persze ha beleszaladunk egy komolyabb grafikájú játékba, akár egyetlen óra alatt közel nullára lehet meríteni a telepet. Egy teljes töltés szerencsére csak másfél órányi időt vesz igénybe, cserébe viszont egy az átlagnál nagyobb méretű, nem éppen két grammos hálózati adaptert kell folyton magunkkal cipelni. Itt jegyzendő meg, hogy maga az alumíniumvázas gép sem túl könnyű, közel 1,9 kilogrammot nyom a mérlegen.

László Ferenc

Konklúzió, ár

+: maximális teljesítmény, gyönyörű kijelző, remek ScreenPad, gyorstöltő.

: nagy fogyasztás, melegedési hajlam, ötlettelen külső, méretes töltőadapter.

Az új Asus Zenbook Pro azoknak készült, akik egy maximális teljesítményű notebookra vágynak, de azt nem játékra, hanem elsősorban munkára kívánják használni. A ScreenPad valódi hozzáadott értéket jelent, előnyeit gyorsan meg lehet szeretni. A 4K kijelző és az i9 processzor azonban nem feltétlenül csak előnyt jelent, jobb ha felkészülünk a nagy fogyasztásra és a melegedésre.

Cikkünk írásakor a tesztkonfiguráció ára mintegy 740 ezer forint, amit a csúcshardver ugyan indokol, de valahogy a gép teljesen átlagos, unalmasnak mondható külseje nincs igazán összhangban ezzel az összeggel. Racionálisabb választás lehet egy Full HD kijelzős, i7 chipes példány, melynek vásárlását 150 ezer forinttal olcsóbban meg lehet úszni.

Többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni ezekről, kövesse a HVG Tech rovatának facebookos oldalát.

Hirdetés
Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.