Ha igaz, amiről az egyik legnagyobb indiai lap ír, a Facebook nemrég személyesen ellenőrizte le egyik felhasználóját.
A Facebookot rendszeresen kritizálják a 2016-os amerikai elnökválasztáson történt orosz befolyásolás miatt, és amiért a közösségi oldal nem tett semmit ellene. Bár az eltelt időben sokféle ellenőrzési módszert aktiváltak, illetve többek között Magyarországra is kiterjesztették a politikai hirdetésekkel kapcsolatos új szabályukat, arra még nem volt példa, hogy egy felhasználót személyesen, otthonában felkeresve ellenőrizzenek.
Az India Times szerint egy Új-Delhiben élő férfivel azonban megtörtént a dolog: miután egy politikai témájú bejegyzést tett közzé saját profilján, a Facebook egyik embere megjelent a házánál.
A közösségi oldal jó ideje csak (személyazonosításra alkalmas okmányokkal) igazolt felhasználóknak engedélyezi a politikai hirdetések közzétételét. Erre a nagyobb átláthatóság miatt van szükség, hiszen így név szerint tudni, kik akarnak effelé tartalmakat megjeleníttetni. Elképzelhető, hogy ezt a fajta ellenőrzési módszert vitték tovább Indiában, ahol az említett felhasználót előbb arra kérték, igazolja személyazonosságát, majd adjon egyértelmű választ az alkalmazott kérdésére: ő írt-e a szóban forgó bejegyzést vagy sem.
Hogy a poszt miről szólt, nem ismert, ám alighanem a közelgő választások miatt folyamodott ilyen szigorú eljáráshoz a Facebook. Indiában hamarosan ismét az urnák elé járulnak majd a választópolgárok, a közösségi oldal pedig gyaníthatóan nem szeretné, ha megismétlődne az amerikai incidens.
[Zuckerberg: A Facebook nem tudja garantálni, hogy beavatkozásmentes lesz az EP-választás]
A jó szándék ellenére a lapnak nyilatkozó indiai jogászok úgy vélik, a magánszemélyek ellenőrzése nemcsak aggályos, hanem valószínűleg törvényellenes gyakorlat, ami több kérdést is felvet.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.