Hogyan kezelték elődeink az kevés alvást és az esetleges inszomniát? A ma is érthető és alkalmazható praktikák mellett előkerült néhány igen meglepő javallat is. Mutatunk modern, némiképp tudományosabban hangzó tanácsokat is.
Hogy lefekvés előtt fogyasszunk fejes salátából készült levest, az még napjainkban is elfogadható lenne, de a tehéntrágyával vagy a farkasfogakkal kapcsolatos módszerek már valószínűleg kevésbé – írja a Múlt-kor történelmi magazin, amely hat alvással kapcsolatos tanácsot gyűjtött össze az Európa 16-18. századát magába foglaló kora újkorból.
Az akkori emberek prioritásai között elsőként szerepelt az alvásra fordított idő körülhatárolása, amelyhez aztán minden éjjel tartották magukat. John Wesley, a metodista mozgalom vezetője 17. századi elődeinek gondolatait tükrözte, amikor követőinek azt javasolta, "tegyetek félre mindent reggelig (…) tartsátok be órátokat, vagy mindennek vége".
Sokan arra is biztatták az embereket, hogy váltogassák testhelyzetüket az éjszaka folyamán: a jobb oldalra fordulva úgy tartották, könnyebben bejut az étel a gyomorba, az így töltött néhány óra után pedig érdemes átfordulni a hűvösebb bal oldalra, ezzel kiegyenlítve a testhőmérsékletet.
Hannah Glasse, az 1760-ban kiadott A szolga címtára, avagy a házvezető társa című kiadványában azt tanácsolta a mocsaras vagy lápos területen élőknek, hogy akasszanak tehéntrágya-darabokat ágyuk végébe a rovarok távol tartására.
A további három kora újkori tanácsokat megtalálja a Múlt-kor cikkében. Ha a modern tudósok tippjeire kíváncsi, ide kattintva rengeteg hasznos tanácsot olvashat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos eredményeket is bemutató Facebook-oldalát.