Nem tinédzserkorban alszik a legtöbbet az ember, ezt már több kutatás is bizonyította, ám ezek figyelmen kívül hagyták, hogy az adott közösségben milyen szerepet töltenek be a vizsgált egyének.
Az alvás következetessége, avagy az, hogy szinte ugyanakkor fekszünk le és kelünk fel minden nap, még annál is fontosabb lehet a halálozás kockázatának viszonylatában, hogy mennyit alszunk – mutat rá egy vizsgálat.
Finn kutatók 1981 és 2018 között összesen 22 976 finn ikerpár egészségügyi adatait követték, kiemelt figyelmet fordítva alvási szokásaikra, hogy kiderüljön, milyen hatásai lehetnek annak, ha valaki rendszerint későn fekszik le.
Egyre többen tudnak róla: kiegyensúlyozott alvás nélkül nincs egészséges élet. Az alvás iránti növekvő érdeklődés kirajzolódik a Samsung Health egészségügyi alkalmazásban megfigyelt legújabb trendekből is: az elmúlt két évben 182 százalékkal nőtt azon felhasználók száma, akik egy éven keresztül legalább heti egyszeri rendszerességgel aktívan nyomon követték alvásukat. Így nem csak a „vajon jól alszunk?” kérdés adja magát, hanem lassan kirajzolódik a válasz is.
Régóta ismert az összefüggés az alvás minősége és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása között. Holland kutatók most annak eredtek a nyomába, vajon fennáll-e ez a kapcsolat önmagában is, azaz más életmódbeli tényezőktől függetlenül.
Nyolc északi elefántfókát követtek táplálékszerző útjuk során a Kaliforniai Egyetem kutatói, és több szokatlan dolgot is megfigyeltek az állatok alvásával kapcsolatosan.
42 000, az alvásai során okosórát viselő személy alvási adatait elemezték, és kiderült, hogy az emberek csak alig egyharmada alszik annyit, amennyit minimum kéne.
A kevesebb nem több, a több viszont könnyen válhat kevesebbé. Az elmúlt hónapok kutatási eredményei az ideális alváshoz és a frissebb ébredéshez is mankóul szolgálhatnak.
Az alvás elengedhetetlen a testi, lelki egészség megőrzéséhez, azonban az év végére gyakran elfogynak a tartalékaink, és ilyenkor még fontosabb, hogy kipihenjük magunkat. De nem mindegy, hogyan tesszük ezt: hogy javíthassunk a szokásainkon, először tisztában kell lennünk az adatokkal: milyen az alvásunk minősége és mennyisége. Ebben tökéletes társunk lehet egy okosóra, ami nemcsak abban segít, hogy megismerjük a testünket, hanem tanácsokat ad az életmódváltásban is.