Az alvás elengedhetetlen a testi, lelki egészség megőrzéséhez, azonban az év végére gyakran elfogynak a tartalékaink, és ilyenkor még fontosabb, hogy kipihenjük magunkat. De nem mindegy, hogyan tesszük ezt: hogy javíthassunk a szokásainkon, először tisztában kell lennünk az adatokkal: milyen az alvásunk minősége és mennyisége. Ebben tökéletes társunk lehet egy okosóra, ami nemcsak abban segít, hogy megismerjük a testünket, hanem tanácsokat ad az életmódváltásban is.
Az éjszakai pihenésünk befolyásolja, hogyan tudunk teljesíteni a munkában, és hogy mennyire maradunk energikusak. Akár későn kerülünk ágyba, akár a gyerek miatt kelünk többször, akár a stressz miatt megy nehezen a pihenés, az biztos, hogy a másnap nem lesz könnyű. Mindig is irigykedve néztem azokat az embereket a környezetemben, akik úgy pattannak ki minden reggel az ágyból, mintha életük legjobb napja következne. Nekem ez sosem ment, és mindezt általában a télre vagy arra fogtam, hogy egyszerűen nem vagyok reggeli típusú ember. A hűvösebb hónapokban – mikor a nappalok rövidülnek, az éjszakák meg egyre hosszabbak, sötétebbek és hidegebbek – még inkább megvisel a kelés, viszont elhatároztam, hogy ha a telet nem lehet eltörölni, a szokásaimon kell változtatnom. Mindehhez a Samsung Galaxy Watch5-öt teszteltem.
Az okosóra olyan alapfunkciói, mint a lépésszámláló, pulzusmérő és aktivitásmérő, illetve a különböző szenzorok képet adnak az állapotunkról, a testösszetételről (a funkció kizárólag általános jólléti és fitnesz célokra alkalmazható, nem szolgál orvosi állapot vagy betegség felismerésére, diagnosztizálására, kezelésére, megfigyelésére vagy kezelésére), hogy mekkora a vázizomzatunk, a testzsírszázalékunk, és hogy mennyi vizet raktároz a testünk. Ezen felül személyre szabott edzéstervvel segít a célkitűzésünkben, és nagyszerűen nyomon követhetjük az eredményeinket. Az első számú küldetésem viszont az volt, hogy többet és egyenletesebben aludjak, hogy egy új rutinnal kezdhessem az évet. (Az meg csak a ráadás, hogy néhány hét használat után valamivel fittebb lettem, és azóta jobban odafigyelek az étkezésre is.) Belevágtam a Samsung Galaxy Watch5 alvástanácsadás programjába – aminél állatos szimbólumokkal jelzik, hogy milyen alvástípusba tartozunk –, és már most úgy érzem, hogy az ideges pingvinből egy lépéssel közelebb kerültem a nyugodt oroszlánhoz.
Miért éppen az alvásnál kezdjük?
Évek óta próbálkozom, hogy ne csak alkalmi diétákkal hozzam magam formába, hanem gyökeresen változtassak az életmódomon. Az étkezés és a sport az egészségünk megkerülhetetlen alapköve, viszont ha nem regenerálódunk eleget, akkor mit sem ér a kevesebb szénhidrát vagy egy kemény kardióedzés. Éppen ezért kerestem olyan segédeszközt, amely sokkal többet tud, mint egy átlagos fitneszóra. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy egy jó alvással indul aktívan a nap: ilyenkor töltődünk fel ismét energiával, elengedhetetlen az immunrendszer, a szív és az erek megfelelő működéséhez, továbbá az ideális testsúly megőrzésében szintén komoly szerepe van.
Egy felnőtt szervezetnek napi hét-kilenc óra pihenésre van szüksége, a nyugodt éjszakákhoz pedig az is lényeges, hogy ki tudjunk kapcsolni, oldani tudjuk a stresszt. Az alváshiány kihatással lehet a memóriára, ronthatja a koncentrálóképességet, rövid távon csökkenti a produktivitásunkat, és hosszú távon növeli a szívbetegségek, magas vérnyomás, cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Olykor elég egy optimális alvási rutin kialakítása, de ha azt vesszük észre, hogy fáradtan ébredünk, rendszeresen nem tudunk elaludni, vagy a krónikus kialvatlanság már befolyásolja a kedvünket, akkor érdemes felkeresni az orvosunkat, hogy kiderítsük, mi állhat a háttérben.
Jobb éjszakák, könnyebb nappalok
A Samsung Galaxy Watch5-on először is beállítottam a napi céljaimat, amit kezdetben hatezer lépésben határoztam meg, majd mikor az okosóra érzékelte, hogy ezt folyamatosan teljesítem, rákérdezett, hogy emelhet-e a kitűzött lépésszámon. Minden héten, reggel éhgyomorra mértem meg a testösszetételemet, ami adott egy képet arról, hogy az alap anyagcsere-folyamatokhoz mennyi energiát használ fel a testem, azaz, hogy hány kalóriára van minimum szükségem naponta – természetesen azokon a napokon, amikor aktív testmozgást végeztem, pótoltam az elégetett energiát.
Hogy reálisan lássam az alvási szokásaimat, hét napon keresztül viseltem éjszaka az órát (ebbe két hétvégi nap is beletartozott), majd az adatokat a Samsung Health applikáción keresztül néztem át. A nagy teljesítményű BioActive szenzor segít, hogy átfogóbb képet kapjunk állapotunkról, beleértve a szívritmusra, a véroxigénszintre, valamint a stressz-szintre vonatkozó adatokat. Gyakorlatilag az alvásfázisok, a horkolás és a véroxigénszint információinak segítségével követhetjük nyomon az alvásunk minőségét és az alvásmintánkat. Már az is elindított az életmódváltás útján, hogy láttam, hogy van miben fejlődni: elkezdtem a négyhetes alvásprogramot, ahol folyamatosan, a tippeket követve változtattam a lefekvés előtti pillanatokon. Be kellett vallanom, hogy mikor csúszott be egy kis késő esti nassolnivaló, mikor maradt ki a reggeli, mikor éreztem úgy délután, hogy nem húzom ki lefekvésig egy kávé nélkül, vagy mikor ittam alkoholt. Ezek mind-mind befolyásolják az alvásunkat. Az appból tudtam meg például azt is, hogy köze lehet a felületes éjszakai alvásomnak a napközbeni sziesztákhoz: ha maximum csak fél órát dőlök le – már amikor ez egyáltalán belefér –, azzal már jobban járok éjszaka.A rendszeres sport és a tudatos képernyőhasználat szintén láthatóan segített, hogy kipihentebben keljek reggelente, arról nem is beszélve, hogy korábban, mégis energikusabban sikerült ébredni. Amikor stresszesebb napjaim voltak – az okosórával ez is mérhető –, akkor a Samsung légzési technikákkal vezetett rá, hogyan higgadhatok le, hogyan álljon vissza a pulzusom a normális tartományba. Az okosóra folyamatosan monitorozta, hogy mennyi időt töltöttem éjszakánként ébren, REM-fázisban (ilyenkor álmodunk), felületes, illetve mélyalvásban. Lépésről lépésre teljesítettem a tippeket, és végre van esélyem arra, hogy ne hullafáradtan, kimerülve töltsem az ünnepeket, hanem hogy valóban meg tudjam élni a meghitt pillanatokat.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Samsung megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.