Tech hvg.hu 2019. március. 21. 15:03

Olyan fényt állítottak elő a tudósok, ami képes áthatolni a falfestéken is

Az amerikai Yale Egyetem kutatói speciálisan alakították át a kibocsátott lézerfényt, így az képes koncentráltan áthatolni a kevésbé átlátható dolgokon is, mint például a köd.

A kémfilmekben ugyan régóta láthatunk olyan eszközöket, amikkel simán át tudunk látni a falakon, a valóságban erre még nem vagyunk képesek. Közeledni viszon már közeledünk hozzá: a kutatók olyan lézerfény kifejlesztésén dolgoznak, ami képes lesz áthatolni a nem átlátszó közegen is anélkül, hogy a fénye szétszóródna.

A Gizmodo beszámolója szerint mindez azt jelenti, hogy a lézer olyan anyagokon tudna így átjutni, mint például a fehér festék, de a bőrünkkel is hasonló lenne a helyzet. A technológiát kommunikációs és orvosi célra is használhatnánk.

Yale Egyetem

Hui Cao, az amerikai Yale Egyetem fizikusa az általa vezetett kutatócsapattal elérte, hogy ha az adott lézerfény mélyen belép a szövetbe, akkor a fénye nem szóródik szét, hanem továbbra is koncentrált marad. De ugyanez a helyzet akkor is, ha a ködön akarnak átvilágítani – ahelyett, hogy a levegő részecskéi miatt szétterjedne a kibocsátott fénysugár, képes áthaladni rajta. Ehhez viszont az kellett, hogy átalakítsák a sugárnyalábot: néhány hullámot "kivettek" belőle, mások pedig összeadódtak.

A kísérletek során egy matematikai modellt készítettek, ami megadta, hogy miként kell átalakítani a fénysugarat, hogy az az adott tárgyon át tudjon halani. Ebben az esetben egy fehér cink-oxid festékkel borított tárgylemezte lőtték a lézert, ami koncentráltan hatolt át az anyagon. Míg korábban a 13 mikrométer széles hullámbó a túloldalon 21 mikrométeres lett, addig a speciális átalakításnak köszönhetően a 10 mikrométeres hullámból csupán 14 mikrométer szélességűre változott.

A kutatók most azon dolgoznak, hogy a gépi tanulás segítségével tudják átállítani a kibocsátott fényt úgy, hogy az az adott átlátszatlan anyag paramétereihez igazodjon, így téve lehetővé, hogy más anyagokon is keresztül tudjon hatolni a lézersugár.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés