Egy új vizsgálat szerint az idegrendszerünk akár három évtizeden keresztül fejlődhet.
Hallotta már valaha a húszas éveiben, hogy itt az ideje felnőnie? Mondták már, hogy ne viselkedjen úgy ennyi idősen, mint egy gyerek? Egy új kutatás szerint most már nyugodtan visszavághat azzal, hogy 30 éves kora előtt jogosan viselkedik éretlenül.
A BBC által idézett vizsgálat ugyanis azt állapította meg, hogy agyunk és idegrendszerünk harmincéves korunkig fejlődik, azaz hivatalosan addig nem is vagyunk teljesen felnőttek.
A kutatók azzal eddig is egyetértettek, hogy minden ember más életkorban éri el a felnőttkort, de 18 éves korában még szinte kivétel nélkül mindenkinek komoly változások zajlanak az agyában, ami befolyásolhatja a viselkedését, és hajlamossá teheti a mentális betegségekre.
Peter Jones, a Cambridge-i Egyetem professzora szerint abszurd a feltételezés, hogy valakit egyik napról a másikra – például a 18. születésnapján – felnőttként lehet kezelni. A változás és az idegrendszer érettsége ugyanis egy hosszú folyamat, ami akár három évtizedig is eltarthat.
„Az oktatási rendszer, az egészségügy és a jog számára kétségtelenül kényelmesebb, ha vannak erre vonatkozó definíciók” – utalt arra a professzor, hogy az Egyesült Királyságban 18 éves kortól lehet szavazni, alkoholt vásárolni, vagy éppen hitelt felvenni.
A kutatók szerint ugyanakkor a tapasztalt büntetőbírók felismerik a különbséget egy 19 éves vádlott és egy 30 éves, kemény bűnöző között, és a rendszer is adaptálódik.
„Nincs olyan, hogy egy ember az egyik nap még gyerek, a másik nap pedig már felnőtt” – tette hozzá a kutató.