Sikeresen fellőtték az Airbus repülőgépgyártó és a OneWeb első hat műholdját abból a sok száz darabból felépülő hálózatból, amellyel a vállalkozás olcsó internet- és telefonszolgáltatást akar biztosítani világszerte.
A londoni székhelyű startup, a OneWeb közép-európai idő szerint 22:37-kor indította útjára saját projektjének első hat műholdját. A start a francia guyanai Kourouban található bázison volt, ahol egy Szojuz rakéta fedélzetén keltek útra a műholdak.
A OneWeb az tervezi, hogy kezdetben 648, később akár 2000 darab kicsi, 150 kilogrammot nem meghaladó műholdból álló, a Föld felszínétől csupán 1200 kilométerre keringő hálózatot alakít ki a világűrben. A projekt célja, hogy 2021-ig kiépüljön egy olyan rendszer, ami globális internet-hozzáférést biztosít a nap 24 órájában. Az internetsebesség eléri a földi üvegszálas hálózatét, a műholdhálózat átviteli sebessége meghaladja az egy terabit per másodpercet.
A hűtőszekrény méretű műholdakat az Airbus és a OneWeb közös vállalata, a franciaországi Toulouse-ban működő OneWeb Satellites építette.
ICYMI: watch @Arianespace’s first #Soyuz liftoff of 2019, carrying the first six @OneWeb satellites! #VS21 @OneWebSatellit1 pic.twitter.com/xT0wIFMhV8
— Stéphane Israël (@arianespaceceo) 2019. február 27.
A mostani műholdak feladata, hogy biztosítsák az internetszóráshoz szükséges frekvenciát. Amennyiben ez sikerül, úgy az év végéig további műholdakat indítanak el a világűr felé: a BBC szerint havonta további 36 szerkezetettel bővül majd a kör. Ahhoz, hogy a globális lefedettséget elérjék, minimum 48 egységnek kell pályára állnia.
A cég mögött az amerikai telekommunikációs vállalkozó, Greg Wyler áll. Korábban volt már egy hasonló vállalkozása, az O3b, ami az other three billion, vagyis a másik hárommilliárd kifejezést takarja, és ami a bolygón internet nélkül élőket jelenti. Az O3b 16 műholdat üzemeltet, amelyek az Egyenlítő mentén, mintegy 8000 km-es magasságban keringenek. A OneWeb műholdjai ezzel szemben csupán 1200 km-en repülnek és 1 Tbit/s átviteli sebességgel dolgoznak majd.
A projektnek olyan partnerei vannak, mint a Qualcomm, a Virgin Group, a Coca Cola vagy épp a SoftBank. A küldetés összesen mintegy 3 milliárd dollárba (kb. 832,9 millirád forintba) kerül.
Az elmúlt években több olyan projekt is napvilágot látott, amely azt a célt szolgálja, hogy a világ minden pontjára eljuttassák az internetet. Ott van a Google Project Loonja, a Facebook és a SpaceX, ez utóbbi cég is műholdakkal igyekszik megoldani a feladatot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.