Az amerikai Xnor nevű cég nemrég készítette el a mesterséges intelligenciával felruházott kamerája porotípusát, ami képes a napi 24 órás működésre.
A modern biztonsági kamerákat ma már olyan technológiával látják el, amely képes érzékelni, ha valamilyen mozgás történik előtte, így a rendszer ilyenkor automatikusan bekapcsolja a rögzítést. Ennek egyik nagy előnye, hogy így a szerkezet jóval kevesebb energiát fogyaszt (hiszen nem működik folyamatosan), így az akkumulátora is sokkal tovább bírja egy feltöltéssel. Egy amerikai startup cég viszont másfajta megoldást talált ki, ami jó eséllyel a biztonsági kamerák következő generációját jelentheti.
A Xnor nevű cég a mesterséges intelligenciát hívta segítségül, hogy megépítsék a kicsi – egy pénzérménél alig nagyobb – eszközüket. A prototípus különlegessége, hogy kizárólag napenergiával működik, így nincs szükség arra, hogy időnként újra kelljen tölteni, vagy akkumulátort kelljen cserélni benne. Az eszköz 320 x 320 pixel felbontásra képes, ami a mai HD felbontáshoz képest jóval alacsonyabb, de mivel prototípusról van szó, így muszáj elindulni valahonnan. A készülék egy FPGA-chipet is tartalmaz, emellett pedig a legmodernebb objektumfelismerő algoritmussal is ellátták.
A fejlesztők szerint a napernegiával való működés lehetővé teszi, hogy gyakorlatilag bárhol telepíteni lehessen, az adatokat pedig a bekapcsolástól kezdve folyamatosan tudja küldeni. A szerkezet vezeték nélküli kapcsolaton keresztül kommunikál, hogy a lehető legkevesebb energiát fogyassza. Az eszköz éjszaka természetesen nem működik, de egy kisméretű akkumulátorral kiegészítve képes annyi energiát elraktározni, hogy napi 24 órában működhessen.
A készüléknek persze még vannak gyengeségei is, így például a képkockaszám attól függ, hogy mennyire napos az idő, vagyis mennyi energiához jut a kamera. Ha a feltételek ideálisak, 32fps-ben továbbítja a látottakat.
Hogy mikorra lehet belőle végtermék, egyelőre nem lehet tudni, azt viszont igen, hogy az ára jelenleg nagyjából 10 dollár, vagyis átszámítva mintegy 2800 forint.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.