Tech hvg.hu 2019. február. 05. 07:49

Miért van ma ez a disznó a Google főoldalán? Mi az a Holdújév 2019?

Világszerte több országban, köztük Magyarországon is különleges, keleti hangulatban feldíszített logót láthatnak a Google kereső látogatói a Holdújév 2019 alkalmából. Ma indul a disznó éve.

Míg itthon csak néhány éve cseng egyáltalán ismerősen a neve, a kínai újév milliárdnyi ember számára az év egyik, ha nem a legfontosabb ünnepe világszerte. Nevével ellenetétben nem csak Kínában, hanem Ázsia több országában jegyzik, a tavasz első hírnökeként, az új kezdete és a megújulás jegyében.

A kínaiul tavaszünnepként emelgetett nap mozgóünnep. Holdújév néven is ismert, mert napját az ázsiai naptár 24 napfázisa közül az utolsó – Dàhán („nagy hideg”) – utáni első újhold határozza meg. Ez azt eredményezi, hogy a kínai újév napja mindig az európai naptár szerinti január 21. és február 21. közé esik, az esetek 96 százalékában a február 4-éhez és 5-éhez legközelebb eső újhold napján van.

Idén a kutya évéből léptünk át a disznó évébe. A disznó a kínai asztrológia 12 állatjegyének utolsója, az ázsiai kultúrában a jólét szimbóluma. Úgy tartják, aki ebben az évben születik, az őszinte, jó természetű és becsületes lesz.

A holdújév 2019 alkalmából látható ma ázsiai hangulatú logó a Google kereső főoldalán, közepén a kézgesztusokból természetesen egy disznó formálódik ki.

További különleges Google-logókat talál, ha ide kattint. Ha máskor is tudni szeretne a napi logók mögötti történetről, kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.